Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Užší spolupráce nemocnice s policií
Toxikologická laboratoř FNHK a Policie ČR spojily síly v boji proti novým drogám.
Úsek klinické a forenzní toxikologie Ústavu klinické biochemie a diagnostiky Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) a Odbor kriminalistické techniky a expertíz Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje (OKTE) dnes podepsaly memorandum o spolupráci. Tento krok posiluje společné úsilí obou institucí při detekci, analýze a interpretaci nových psychoaktivních substancí (NPS), netradičních drog a dalších toxických látek, jejichž výskyt představuje rostoucí hrozbu pro veřejné zdraví i bezpečnost.
Cílem dnes podepsaného memoranda je vytvořit efektivní rámec spolupráce mezi zdravotnickým a forenzním sektorem. Obě instituce budou sdílet informace o nově zachycených nebo podezřelých látkách, vyměňovat si analytické standardy a koordinovat laboratorní a odborné kapacity. Společně tak budou schopny rychleji reagovat na proměnlivou drogovou scénu a lépe chránit veřejnost před nebezpečnými látkami, které se často objevují mimo rámec stávající legislativy.
Spolupráce s Policií ČR umožní včas detekovat nové nebezpečné látky v biologickém materiálu pacientů Fakultní nemocnice Hradec Králové, což může být v některých případech klíčové pro životy pacientů. Na základě memoranda bude nemocniční pracoviště sdílet laboratorní poznatky s forenzními specialisty z řad kriminalistů, kteří se zabývají analýzou vzorků v rámci své práce.
„Dohoda s Policií ČR, konkrétně s regionálním pracovištěm Odboru kriminalistické techniky a expertíz, je logickým krokem nejen k posílení prevence, ale hlavně pro rychlejší reakci na výskyt nových a velmi nebezpečných návykových látek,“ řekl MUDr. Aleš Herman, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové.
„Naše specializované pracoviště se dlouhodobě specializuje na forenzní expertízy v oblasti drog, chemie a biologie. Ve spolupráci s toxikologickou laboratoří nemocnice budou nyní moji kolegové mít přístup k širší škále referenčních materiálů, metod a odborných konzultací. To zvýší kvalitu i rychlost forenzních analýz, které hrají klíčovou roli při vyšetřování trestné činnosti spojené s výrobou a distribucí omamných a psychotropních látek,“ vysvětluje plk. Mgr. Ladislav Tomášek, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování. Upřesňuje, že OKTE se specializuje na forenzní a kriminalistickou práci, hlavně pro policii v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, ale jejich služby využívají i další orgány po celé republice a mimo policii.
„Moderní drogová scéna je velmi dynamická. Jen díky vzájemné a pružné spolupráci můžeme držet krok s těmi, kteří se snaží systém obcházet. Zlepšená detekce a rychlejší identifikace látek pomůže nejen v rámci trestního řízení, ale také v prevenci zdravotních rizik pro spoluobčany,“ dodává plk. Mgr. Petr Sehnoutka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.
Memorandum představuje důležitý krok směrem ke koordinované odborné reakci na nové výzvy v oblasti toxikologie, veřejného zdraví a forenzní vědy.
Tisková zpráva FNHK: https://www.fnhk.cz/aktuality/spojili-jsme-sily-s-policisty-v-boji-proti-novym-nebezpecnym-drogam
Odbor kriminalistické techniky a expertiz (OKTE) je klíčovou součástí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje (KŘP-H), přičemž obdobná pracoviště fungují i v dalších krajských ředitelstvích Policie České republiky. OKTE KŘP-H poskytuje specializovanou znaleckou a kriminalisticko-technickou činnost především pro orgány činné v trestním řízení v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, avšak jeho služby jsou využívány i celorepublikově a mimoresortně. OKTE zajišťuje široké spektrum forenzních služeb – od znaleckých posudků až po účast na výjezdech k závažným trestným činům. Experti odboru se pravidelně podílejí na místních šetřeních, domovních prohlídkách, rekonstrukcích trestných činů a dalších procesních úkonech. Často zasahují při vyšetřování případů spojených s drogovou trestnou činností, výbuchy, požáry, vloupáními do trezorů či případy střelby. Kriminalisté OKTE zasahují nepřetržitě u nejzávažnějších trestných činů, například vražd nebo sexuálních deliktů. Odbor má odborný dosah do Královéhradeckého i Pardubického kraje.
Specializace OKTE pokrývá široké oblasti kriminalistické techniky, včetně:
- Forenzní analýzy rukopisu,
- Daktyloskopie (analýza otisků prstů),
- Kriminalistické balistiky,
- Defektoskopie a metalografie,
- Kriminalistické elektrotechniky,
- Genetiky,
- Chemie a fyzikální chemie
- Kybernetiky (digitální forenzní analýza),
- Mechanoskopie,
- Speciální biologie a Trasologie (analýza stop).
Pracoviště bylo oficiálně akreditováno jako první forenzní laboratoř Policie ČR již 1. března 2007 a je zapsáno v seznamu znaleckých ústavů Ministerstva spravedlnosti ČR. Kvalita služeb tohoto vysoce specializovaného pracoviště je zajištěna nejen odborností expertů, ale také špičkovým technickým vybavením.
mjr. Magdaléna Vlčková
2.7.2025