Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Nové kontaktní místo Policie ČR
KRAJ/HRADECKO – Pol Point v Nechanicích pro veřejnost.
Policejní Pol Point (v překladu „policejní bod“) je kontaktní místo policie, které umožňuje občanům komunikovat s policií prostřednictvím videokonference. Tento systém je navržen tak, aby zlepšil dostupnost policejních služeb a zvýšil ochranu obětí trestných činů. První takové místo se v Královéhradeckém kraji nově nachází, počínaje dnešním dnem v Nechanicích, a to v budově školy ve Školské ulici č.p. 333.
„POL POINT – kontaktní místo policie“ je pilotní projekt Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, který byl spuštěn v únoru 2020. V rámci této infrastruktury jsou postupně v ČR budována místa s videokonferenčními jednotkami, která jsou přímo a pohodlně dostupná občanům. "Pol Pointy jsou další alternativou, jak mohou občané podat jakékoliv oznámení, tedy pokud nejde o život a zdraví a je nutné volat linku 158. Pro mě je prioritou, aby policisté byli v terénu a působili preventivně," uvádí brig. gen. JUDr. Václav Kučera, PhD., MBA, ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, kde pilotní projekt vzniknul.
Jaká je role Pol Pointu v praxi?
Pol Point je zabezpečené místo, do něhož umožní oznamovateli vstup elektronicky na dálku policista ze vzdálené operační místnosti. V Pol Pointu už nadále občan/oznamovatel komunikuje s policistou videokonferenčně. Občan nemusí nic ovládat a před zahájením úkonu je poučen a upozorněn na pořizování nahrávky. Za oznamovatelem, který je vpuštěn do takové místnosti nemůže nikdo další vstoupit, pokud není vstup na dálku policistou umožněn. Naopak občan může z takové místnosti kdykoliv volně odejít. Výhodou těchto místností je nejen jejich technické vybavení, ale i vytvoření „bezpečné zóny“ pro oznamovatele. Instruktážní video ke způsobu využití tohoto systému naleznete na adrese: https://youtu.be/eXBA42mj59g (zdroj: Krajské ředitelství policie Středočeského kraje).
Policista od oznamovatele takto přijaté oznámení zadokumentuje. Virtuální způsob komunikace umožňuje přijmout oznámení odkudkoliv a obratem ho postoupit příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu šetření. Videozáznam z oznámení bude přílohou spisu, tudíž není potřeba při oznámení nic podepisovat. Postup přijetí oznámení je velice jednoduchý a nevyžaduje žádný vlastní zásah občana, který s policistou začíná komunikovat videokonferenční cestou. Policista je přitom v operační místnosti krajského ředitelství, kde vykonává službu sedm dní v týdnu, o svátcích, a to vždy od 8.00 do 22.00 hodin.
Proč v Nechanicích na Novobydžovsku?
„Jde o první Pol Point v Královéhradeckém kraji, který začíná fungovat pro veřejnost v oblasti Novobydžovska, kde jsme v loňském roce zaevidovali celkem 676 přestupkových jednání, ve většině případů šlo o přestupky v rovině občanského soužití. Co se trestné činnosti týká, zaevidovali v tomto území policisté na 188 trestných činů. Jde o novodobý, intuitivní a uživatelsky pohodlný způsob kontaktu občana s Policií ČR, který už v jiných částech ČR, kde funguje, našel v mnoha případech své opodstatnění,“ vysvětluje zřízení Pol Pointu plk. Mgr. Petr Sehnoutka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.
POL POINT je videokonferenční terminál přístupný široké veřejnosti, zrychlí přístup policie k občanovi a k řešení jeho aktuálního problému.
Videoprůvodce – Pol Pointem: https://www.youtube.com/watch?v=GIyheuWH2BM
Vyhodnocení Pol Point - : zdroj Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.
mjr. Magdaléna Vlčková
31.1.2025