Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Každá investice nese riziko

Poškození na Vysočině přišli bezmála o 18 milionů korun. 

Od začátku dubna se policisté na Vysočině zabývají 16 případy podvodného investování, které se týkají především online nákupu kryptoměn, akcií, dluhopisů či obchodováním na burze. Poškození lidé uvěřili slibům vysokého zhodnocení, místo zisku však přišli o své úspory. Celková škoda se blíží 18 milionům korun.

Většina prověřovaných případů podvodného investování má velmi podobný průběh. Poškození často reagují na cílené reklamy na internetu, které slibují rychlé a vysoké zhodnocení peněz. V jiných případech je přímo kontaktují osoby vydávající se za zaměstnance investičních společností nebo finanční poradce. Ti obvykle působí profesionálně a přesvědčivě vysvětlují, jak snadné je zbohatnout. Poškození pod jejich vlivem posílají své úspory na zahraniční či podvržené účty nebo investují přes podvodné aplikace a platformy. Zpočátku často vidí „zisky“ na falešných grafech, což je motivuje k dalším vkladům. Následný výběr peněz je zpravidla podmíněn různými poplatky, nebo se podvržené aplikace zablokují či s nimi přestane komunikovat pracovník investiční společnosti.

Podvodu podlehl například muž, který navázal telefonický kontakt se ženou vydávající se za finanční expertku. V průběhu přibližně jednoho roku zaslal ze svého účtu více než pět milionů korun na nákup kryptoměn. Když se později pokusil vybrat zhodnocené prostředky, bylo mu sděleno, že musí nejprve uhradit poplatek. Nakonec zjistil, že byl podveden a své peníze už zpět nezískal.

V jiném případě poškozený zareagoval na sociální síti na reklamu, ze které vyplývalo rychlé zúročení finančních prostředků. Po vyplnění kontaktního formuláře ho kontaktovala „manažerka“ společnosti, která ho přesvědčila k prvotní investici ve výši pět tisíc korun. Následně byl poškozený informován o fiktivních zúročeních jeho vložených finančních prostředků. Poté muž zaslal další platby k investování. Když si chtěl peníze vybrat, byl vyzván k zaplacení poplatku, který uhradil, ale peníze mu do současné doby vyplaceny nebyly. Muž tak přišel o téměř tři sta tisíc korun.

O více než tři miliony korun přišel muž, který byl v telefonickém kontaktu se zástupcem investiční společnosti, která se zabývá obchodováním na burze. Po vzájemné domluvě poškozený prostřednictví investiční platformy zaslal několik plateb. Následně se údajný pracovník společnosti stal nekontaktní a muž tak přišel o své peníze.

Namísto slibovaného zisku tak lidé přicházejí o veškeré úspory, a v mnoha případech se dokonce zadluží, protože chtěli investovat víc, než měli k dispozici.

Jak se bránit investičním podvodům?
1. 
Nevěřte slibům vysokých a rychlých zisků – každá investice nese riziko. Pokud někdo slibuje „jistý zisk“ nebo zhodnocení v řádu desítek procent během pár dnů či týdnů, pravděpodobně jde o podvod.
2. Prověřujte investiční platformy a společnosti – ověřte si, zda má firma licenci nebo je registrována u důvěryhodných finančních institucí.
3. Nesdílejte přístup k účtu ani vzdálený přístup k zařízení – nikomu neumožňujte vzdálený přístup k vašemu mobilu či počítači. Podvodníci si tak mohou převzít kontrolu nad vašimi financemi.
4. Nikdy neposílejte peníze neznámým osobám – pokud po vás někdo bude chtít zaslat peníze pro „aktivaci investice“, buďte extrémně opatrní.
5. Nenechte se tlačit do rychlého rozhodnutí – podvodníci často vyvíjejí tlak. Seriózní investice nikdy nevyžaduje okamžité rozhodnutí.
6. Konzultuje své záměry s důvěryhodnou osobou – promluvte si se svým bankéřem, finančním poradcem nebo klidně i s rodinou. Vnější pohled může odhalit rizika, která jste přehlédli.

por. Ing. Michaela Lébrová, tisková mluvčí
25. dubna 2025

vytisknout  e-mailem