
Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy
Bezpečnostní opatření Sparta – Poznaň
V úterý dne 27. července 2010 od 20.30 hodin se na stadionu AC Sparta Praha na Letné uskuteční fotbalové utkání 3. předkola Ligy mistrů mezi celky AC Sparta Praha a KKS Lech Poznaň.
V souvislosti s tímto utkáním přijala pražská policie příslušné bezpečnostní opatření. V ulicích metropole se budou od ranních hodin pohybovat desítkypolicistů pořádkové, dopravní i kriminální služby, kteří budou situaci pečlivě monitorovat. Přizváni budou také policisté z Antikonfliktního týmu. V případě nepříznivého vývoje bezpečnostní situace bude v záloze připravena Speciální pořádková jednotka. Oblast bude ze vzduchu monitorovat také policejní vrtulník.
Situaci kolem tohoto utkání nehodlá pražská policie podcenit už proto, že do Prahy míří jedni z nejproblémovějších a nejkonfliktnějších polských fanoušků. Ti mají velmi špatnou pověst z minulých let, kdy způsobili závažné incidenty. Utkání tak policie vyhodnotila jako vysoce rizikové a důkladně se na ně připravuje. Shromažďuje veškeré možné poznatky k pohybu polských fanoušků po České republice. V této souvislosti oslovila ke spolupráci také Ředitelství služby cizinecké policie a ostatní krajská policejní ředitelství, která požádala o přijetí adekvátních opatření na hranicích republiky i příjezdových trasách. Policie očekává příjezd až dvou tisíc polských fanoušků, kteří se budou do Prahy dopravovat pravděpodobně autobusy a minibusy po páteřních komunikacích v republice, tedy po dálnici D 1 z Brna, dálnici D 11 z Hradce Králové, a také rychlostní komunikaci R 10 z Mladé Boleslavi. Jednotlivé útvary Policie ČR budou v této souvislosti úzce spolupracovat, pohyb fanoušků budou velmi pečlivě monitorovat po příjezdových i odjezdových trasách a následně i v metropoli. Pražská policie má negativní zkušenosti z minulých let, kdy docházelo k incidentům mezi fanoušky fotbalových klubů zejména v centru města, na Václavském a Staroměstské náměstí, proto se důkladněji zaměří i na tato místa.
V souvislosti s tímto rizikovým utkáním policie upozorňuje také rezidenty bydlící v blízkosti stadionu na určitá rizika spojená s pohybem problémových fanoušků. Je na jejich zvážení, zda se budou v době před, v průběhu a po skončení zápasu v těchto místech pohybovat. Je třeba také počítat s tím, že kapacita parkovacích míst bude značně omezena, nelze také vyloučit riziko poškození vozidel, případné fyzické incidenty, apod.
V neposlední řadě bude policie úzce spolupracovat s pořadatelskou službou, která bude dohlížet na bezpečnost a pořádek přímo v prostorách stadionu. Do jeho prostor nebudou vpuštěny žádné podnapilé osoby. V případě nálezu pyrotechniky, zbraní, či jiných nebezpečných předmětů, oznámí pořadatel případ policii k dořešení. Pokud by pořadatelská služba situaci na stadionu nezvládla, policie na její výzvu zakročí.
Polští rowdies mají na rozdíl od českých několik zásadních specifik. Pohybují se v mnohem větších skupinách, mohou jich být až stovky. V mnohem větší míře používají zbraně nejrůznějšího druhu. Jsou velmi agresivní a vyvolávají ostré střety s často závažnými následky. Vzájemná nenávist mezi nimi je daleko větší. Zatímco v České republice se problémoví fans vyskytují pouze v 1., maximálně 2. lize, v Polsku jsou téměř u každého klubu, včetně nižších úrovní. Pražská policie má s těmito problémovými fanoušky bohaté zkušenosti díky dobře fungující vzájemné mezinárodní policejní spolupráci. Přesto všechno se obrací na Pražany a návštěvníky Prahy, pokud by se setkali s nestandardním jednáním příznivců obou zmíněných fotbalových klubů, které by mohlo přesahovat hranice zákona, nechť policii neprodleně informují na tísňové lince 158.
Kpt. Bc. Eva Miklíková 23. 7. 2010
vytisknout
e-mailem
Facebook