Národní protidrogová centrála SKPV PČR
Statistika intoxikací v roce 2024
V roce 2024 byla policie celkem u 170 předávkování nelegálními návykovými látkami nebo psychoaktivními léky, 77 z nich bylo smrtelných. Jedná se pouze o data případů, ke kterým byla přivolaná policie. Lze předpokládat, že počet otrav, které vyžadovaly akutní přednemocniční nebo nemocniční péči je výrazně vyšší.
Nejvíce nahlášených intoxikací bylo v Praze (53), dále v Moravskoslezském kraji (22), Jihomoravském kraji (21), Ústeckém (19) a Plzeňském (12). Mladí lidé od 12 do 18 let se předávkovali většinou bez fatálních následků (50 případů), ke smrtelným intoxikacím častěji docházelo u lidí středního věku. Nejvíce jich zemřelo ve věku 26 – 35 let (21), podobné počty předávkovaných se objevují ve věkových kategoriích 36 – 45 let, 46 – 55 let, o něco méně lidí zemřelo ve věku 19 – 25 let. Nad 55 let věku se smrtelně intoxikovalo šest lidí, ve věku pod 18 let zemřeli tři lidé.
Nejvíc smrtelných intoxikací v loňském roce bylo v Praze (37), v Moravskoslezském kraji drogám podle dat policie podlehlo 14 lidí. V jednatřiceti případech zabíjely léky, z toho byl patnáctkrát zaznamenán fentanyl, který se v České republice nejčastěji získává z transdermálních náplastí určených k tlumení bolesti. Dále opiáty, benzodiazepiny nebo antiarytmika.
Druhou nejčastější příčinou úmrtí byl pervitin, objevil se ve čtyřiadvaceti případech. Šestnáctkrát samostatně, osmkrát společně s další látkou. Čtyři úmrtí způsobil kokain, pět heroin, třikrát zabíjela extáze, dvakrát kratom.
Nefatální intoxikace nejčastěji způsobily semisyntetické kanabinoidy HHC a léky (opiáty včetně fentanylu, benzodiazepiny, anxiolytika a další). Dále pervitin, THC, ale také kokain, MDMA, lysohlávky, GHB nebo v Česku neregulovaný kratom.
Pro více informací doporučujeme data Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky.
27. ledna 2025
kpt. Lucie Šmoldasová
tisková mluvčí NPC SKPV PČR