Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Soudy letos potrestaly desítky tzv. bílých koní

Policie České republiky s Českou bankovní asociací a ve spolupráci Nejvyšším státním zastupitelstvím upozorňují na problém legalizace výnosů z trestné činnosti, tzv. praní špinavých peněz. V předvánočním období ve zvýšené míře dochází k náboru „bílých koní“, kteří se nevědomky nebo z nedbalosti podílejí na trestné činnosti. 

Co je praní špinavých peněz a kdo jsou „bílí koně“?
Praní špinavých peněz je proces, při kterém se výnosy z trestné činnosti, například podvodů, obchodu s drogami či jiných nezákonných aktivit, maskují tak, aby vypadaly jako legální příjmy. Tzv. „bílí koně“, neboli money mules, jsou osoby, které se vědomě nebo z nedbalosti zapojují do převodů těchto finančních prostředků, čímž pomáhají pachatelům zakrýt původ peněz.
„Prostřednictvím letošní kampaně Nebuď bílým koněm, která dnes odstartovala na sociálních sítích, společně s našimi partnery upozorňujeme na nebezpečí spojené s těmito podvody. Zaměřujeme se na to, jak tento typ podvodů rozpoznat, čeho se vyvarovat a jak správně reagovat, pokud nás někdo osloví s podobnou nabídkou,“ uvedla Andrea Machálková z České bankovní asociace.

Trestnímu stíhání v Česku letos čelilo 464 lidí
Do konce letošního listopadu čelilo trestnímu stíhání nebo zkrácenému přípravnému řízení za legalizaci výnosů z trestné činnosti celkem 464 osob, dalších 231 potom za nedbalostní formu tohoto trestného činu, kam spadá právě často nevědomá role bílých koní. Soudy potrestaly 274 osob za úmyslný delikt a 102 osob za nedbalostní.
„Četnost těchto trestných činů se v porovnání s loňským rokem významně nezměnila, což je relativně dobrá zpráva. Ovšem jejich nebezpečnost je stále stejně vysoká a akutní,“ uvedl Igor Stříž, nejvyšší státní zástupce.

Nejčastější metody náboru bílých koní
Oslovení na ulici – Pachatelé náhodně vybírají osoby, které pod různými legendami přesvědčují ke spolupráci při převodu peněz.
Falešné pracovní nabídky – Nabídky snadného výdělku zveřejňované na tištěných i elektronických platformách.
Metoda sněhové koule – Již zapojení bílí koně oslovují své známé a lákají je na „výhodnou práci“.
Romance scams – Pachatelé využívají falešné romantické vztahy k manipulaci obětí a jejich zapojení do nelegálních aktivit.

I nevědomá účast je trestná
Je důležité upozornit, že i nevědomá účast na praní špinavých peněz je trestná. Zákon považuje nedbalostní formu tohoto trestného činu za stejně závažnou, přičemž hrozí trest odnětí svobody až na pět let.
„Díky dlouhodobé osvětě, na které spolupracujeme s našimi partnery, se povědomí veřejnosti o problematice praní špinavých peněz postupně zvyšuje. Lidé jsou obezřetnější a dokáží lépe rozpoznat rizikové situace. Přesto je nutné i nadále na tuto hrozbu upozorňovat a zvyšovat informovanost veřejnosti,“ uvedl Jakub Vinčálek, tiskový mluvčí Policie ČR.

18. prosince 2024
kpt. Jakub Vinčálek
tiskový mluvčí PP ČR

Andrea Machálková
Financial Education Specialist
Česká bankovní asociace


Mgr. Petr Malý
tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství ČR

vytisknout  e-mailem