Policie České republiky – Kriminalistický ústav
Projekt PIGMENT
V úterý 28. května 2019 se v prostorách Anežského kláštera v Praze uskutečnil workshop - Průzkum malířských děl 1. poloviny 20. století, který organizoval Kriminalistický ústav ve spolupráci s Národní galerií.
Cílem workshopu bylo seznámit odbornou i laickou veřejnost s průběžnými výsledky dosaženými v rámci projektu PIGMENT - Komplexní instrumentální metodika pro posuzování pravosti výtvarných děl, databáze materiálů barevných vrstev 20. století, který řeší znalci Kriminalistického ústavu ve spolupráci s odborníky Národní galerie v rámci Programu bezpečnostního výzkumu ČR.
Akce se zúčastnilo 109 pracovníků z řad restaurátorů, odborníků z Národní galerie, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Karlovy Univerzity, zástupci vyšetřovatelů a dalších institucí.
Zajímavé přednášky a moderní technologie
Předmětem prezentace byly zejména neinvazivní metody materiálového průzkumu barevné vrstvy uměleckého díla za využití nejmodernější přístrojové technologie. „Účastníky workshopu jsme seznámili s možnostmi techniky rentgenové difrakce a mikrodifrakce, analýzy vláken nebo databází vyvíjenou v rámci projektu PIGMENT,“ popsala znalkyně a jedna z řešitelek projektu pplk. Mgr. Ivana Turková, která se zkoumáním uměleckých děl v Kriminalistickém ústavu zabývá již řadu let. V minulosti zkoumala více než 200 obrazů zajištěných v souvislosti s pácháním trestné činnosti, u nichž byl předpoklad, že se jedná o padělky.
Ve druhé části semináře předvedli pracovníci Národní galerie praktickou ukázku měření s mobilními analytickými systémy Ramanovy a infračervené spektroskopie.
Projekt PIGMENT je prozatím plánován do roku 2020.
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav 31. května 2019