Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kulturní dědictví je nutné chránit

Začátkem května 2016 se v Praze uskutečnila konference s názvem „Muzea a kulturní krajina - policie a muzea“, kterou pořádal odbor pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR společně s Českým výborem ICOM. 

Jednalo se o jedno z největších setkání Policie ČR se zástupci institucí, s nimiž policisté na úseku ochrany kulturního dědictví spolupracují. Problematikou ochrany kulturního dědictví se mimo jiné zabývá odbor pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. „Od roku 1990 do současnosti bylo na území České republiky spácháno celkem 11 875 skutků, při kterých byly odcizeny umělecké a historické předměty za zhruba 2 miliardy korun,“ uvedl vedoucí odboru plk. Mgr. Jan Rybár. Vyčíslená škoda je ovšem pouze orientační, neboť historickou či morální škodu vyčíslit ani nelze.  

Krádeže uměleckých předmětů – fenomén devadesátých let
Největší nárůst této trestné činnosti policie zaznamenala v devadesátých letech minulého století, kdy se pachatelé masivně zaměřili na vykrádání objektů se sakrálními předměty. „Porovnáme-li například rok 1988 s rokem 1991, zjistíme, že roce 1988 bylo v naší republice napadeno celkem 60 objektů se starožitnými a uměleckými předměty, přičemž v roce 1991 se jednalo již o 1 151 objektů, což je téměř dvacetinásobek oproti předchozím letům,“ zdůraznil ve svém příspěvku kriminalista pplk. Mgr. Petr Král z odboru pátrání, který se této problematice věnuje již řadu let. Kostely, kaple, kapličky, hřbitovy a další místa, kde se tyto historické památky nacházejí, byly doslova rabovány zloději, kteří s nimi neměli žádné slitování. „Při krádežích tak docházelo často k nevratnému poškození soch, obrazů a jiných zejména sakrálních předmětů,“ dodal pplk. Král.

Řada odcizených předmětů byla v devadesátých letech vyvezena do zahraničí. I dnes se však policisté stále setkávají s odcizenými sochami a jinými movitými památkami, které jsou nabízeny k prodeji jak na aukcích u nás, tak i v zahraničí. „Ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním památkovým ústavem se snažíme činit kroky k navrácení těchto památek zpět do ČR. Bohužel, ne vždy tento mnohdy složitý proces vede k tomu, aby se odcizená památka navrátila zpět na své místo,“ vysvětlil plk. Rybár.

Policie ČR využívá od první poloviny 90. let specializovanou databázi odcizených a nalezených uměleckých děl s názvem „PSEUD“ (Portál systému evidence uměleckých děl), kterou mají v omezeném rozsahu k dispozici i pracovníci resortu kultury a celní správy. Policistům v zahraničí je tato databáze k dispozici ve třech jazykových mutacích. Rozsah zveřejněných dat se s ohledem na ochranu osobních údajů pochopitelně odvíjí od oprávnění žadatele. Veřejně přístupná internetová verze obsahuje pouze fotografii a název předmětu. K dnešnímu dni obsahuje PSEUD cca 20 500 záznamů.

Zloději, vandalové či nezodpovědní hledači kovů
Kromě zástupců Policie ČR a Českého výboru ICOM, vystoupili na konferenci představitelé nejrůznějších kulturních institucí - muzeí, památníků, archeologických ústavů, Národního památkového ústavu, Národní galerie, Ministerstva kultury ČR, Generálního ředitelství cel či Akademie věd ČR. Zahraniční hosté z Polska a Slovenska zde rovněž prezentovali své zkušenosti s ochranou a zabezpečením památek. Zaznělo zde více jak dvacet velice zajímavých příspěvků, které nastínily problémy, s nimiž se památkáři nejčastěji potýkají. Jedná se především o krádeže a poškozování soch, památníků, budov, ale i o nelegální činnost amatérských hledačů kovů. I přes využití moderních technologií a kamerových systémů je stále velký problém zabezpečit zejména kulturní památky ve volné krajině, které jsou poškozovány nejen vandaly, ale mnohdy i samotnými návštěvníky při jejich nevhodném chování na území pietních míst.

Všichni účastníci konference se v závěrečné diskusi shodli na tom, že ochrana kulturního dědictví ČR nemůže být záležitostí pouze dvou zúčastněných resortů. Je nutná kvalitní analýza problémů ve všech oblastech – legislativní, trestněprávní, technické, kulturně-historické, přičemž změny může být dosaženo jen při dobré spolupráci všech institucí působících nejen v naší republice, ale i v zahraničí. Nesmírný význam má také zvyšování obecného kulturního povědomí občanů, kteří si bohužel často ani neuvědomují, o jaké hodnoty je připravuje jejich vlastní nezájem a lhostejnost.

Krádež s dobrým koncem
Z kostela sv. Jakuba Většího v obci Velká Losenice odcizil neznámý pachatel v roce 1999 sousoší sv. Anny Samotřetí. O deset let později bylo sousoší nabídnuto na aukci v Německu nizozemským starožitníkem, který v té době vlastnil obchod v Holandsku a Belgii. Díky dobré spolupráci Policie ČR a složek Ministerstva kultury ČR se na jedné z mnichovských aukcí podařilo pořídit fotografickou dokumentaci nabízeného sousoší. Ta pak byla, společně s archivním materiálem pocházejícím z šedesátých let minulého století, předána ke zkoumání znalcům Kriminalistického ústavu Praha, kteří provedli jejich vzájemnou komparaci. Přesto, že sousoší prošlo po odcizení řadou úprav a prokazatelnost shody mezi novým a původním stavem plastiky bylo obtížné prokázat, došel znalec ústavu k závěru, že dochovaná fotografie a dokumentace, která byla získána v zahraničí, zobrazují totožný objekt. „Na obou nezávisle pořízených fotodokumentacích se podařilo nalézt několik významných detailů, které prokazovaly vzájemnou shodu. Znalecké zkoumání tak bylo jedním z nezvratných důkazů, které výrazně pomohlo při jednání před nizozemským soudem, kde Ministerstvo kultury ČR vedlo občanskoprávní spor s držitelem inkriminované sochy,“ uvedl plk. Rybár. Z důvodu eliminace průtahů před soudem pak došlo k dohodě mezi Českou republikou a držitelem sochy, kdy Ministerstvo kultury ČR uhradilo veškeré soudní výlohy a holandský starožitník se vzdal všech svých nároků. Sv. Anna Samotřetí tak byla navrácena zpět do České republiky a předána právoplatnému majiteli, kterým je farnost Velká Losenice v okrese Žďár nad Sázavou. 

kpt. Mgr. Petra Srnková
informace poskytl pplk. Mgr. Petr Král
odbor pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování  
Policejní prezidium ČR

Odkazy do noveho okna

Fotografie pořízená na aukci

Fotografie pořízená na aukci 

Detailní náhled

Fotografie sochy před odcizením

Fotografie sochy před odcizením 

Detailní náhled

Komparace detailů s fotografií pořízené v zahraničí

Komparace detailů s fotografií pořízené ... 

Detailní náhled

Konference

Konference 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem