Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Lidem z okolí táborského Jordánu hrozí evakuace kvůli leteckým bombám

17. ledna 2012 16:13 Lidem, kteří bydlí do vzdálenosti jednoho kilometru od táborské nádrže Jordán, hrozí evakuace na několik hodin či dní. Pyrotechnici se totiž obávají, že na dně vodní nádrže, která se vypouští kvůli čištění, leží dvě letecké pumy z druhé světové války.  

 
Kolem Jordánu v Táboře jsou cedule, které mimo jiné upozorňují také na nebezpečí výbuchu. | foto: Ladislav Němec, MF DNES
Pokud pyrotechnici pumy najdou a nebude možné je odvézt ke zneškodnění, čeká evakuace deset tisíc lidí. Tedy třetinu města.
V historických materiálech, které popisují bombardování Tábora za války, je pár vět, které pyrotechniky velmi znepokojují. Hlavně tato: "Při bombardování vlakového nádraží v dubnu 1945 byly údajně do Jordánu svrženy dvě letecké pumy, které však nevybuchly."
Právě ty budou v létě odborníci hledat, než začne samotné odbahnění Jordánu za 460 milionů korun. "Podle materiálů byla dvakrát bombardovaná železniční trať od Černých mostů až k trati na Čekanice. I když informace jsou strohé a je obtížné je ověřit, zmínky o leteckých pumách jsou tak zásadní, že dokud nebude vyloučeno, že na dně nejsou, musíme se chovat, jako kdyby tam byly," vysvětlil pyrotechnik Jiří Chládek ze společnosti Borgata, která bude průzkum rybníka dělat.
Jaká je pravděpodobnost, že v Jordánu je nějaká munice? Podle nadšenců do vojenské historie je to více než jisté. "Když Němci na konci války ustupovali, tak vždy odhazovali munici do jakékoliv vodní plochy. Dokonce se říká, že do Jordánu bylo sklopeno plné auto," řekl hledač pokladů Roman Jinšík z Českých Budějovic.
Scénář počítá se dvěma variantami. První je evakuace lidí v okruhu 500 metrů od jakékoliv munice. Ta by byla nutná v okamžiku, kdy by chtěli pyrotechnici z bomby vymontovat rozbušku nebo s ní jakkoli manipulovat. Tato evakuace by se dotkla asi 3,5 tisíce obyvatel a naplánována by byla zřejmě na ranní hodiny.
Bombu je možné odpálit i na místě
"Lidé by o ní dostali informaci den předem," uvedl manažer odbahnění Karel Hotový v zápisu z bezpečnostní rady města, který má MF DNES k dispozici.
Pokud se následně pyrotechnikům podaří vymontovat z munice rozbušku či bude schopna transportu, odvezou ji policisté ke zneškodnění do vojenského prostoru u nedalekých Dražic. Policie by však musela evakuovat obyvatele podél celé trasy převozu.
Nejhorší je varianta, že bombu nepůjde zneškodnit na dně ani ji převézt. "V tomto případě se obloží mnoha tunami balíků slámy či vodními vaky a odpálí se na místě. Pro tento případ se musí evakuovat zóna o poloměru 1100 metrů," doplnil Hotový.
V tomto okruhu bydlí zhruba deset tisíc lidí. I proto by byla případná evakuace obyvatel velmi složitá. "Šlo by mimořádnou situaci, kterou jsme dosud v takovém množství lidí nezažili. Určitě bychom spolupracovali s kolegy z okolních okresů a policií. Výhodou je, že víme, že taková situace může nastat," sdělil ředitel táborských hasičů Petr Hojsák.
Obří evakuaci zažilo v prosinci německé město Koblenz. Letecká bomba tam ležela u břehu v korytě Rýna a domovy muselo opustit 45 tisíc lidí.
Autor: Václav Janouš
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/lidem-z-okoli-taborskeho-jordanu-hrozi-evakuace-kvuli-leteckym-bombam-1e5-/domaci.aspx?c=A120117_125618_budejovice-zpravy_pp
 
 
 
 
Pyrotechnici s pumami v Jordánu raději počítají, píše o nich i kronika
13. února 2012  16:36
Na dně nádrže Jordán v Táboře, která se teď kvůli čištění vypouští, zřejmě skutečně leží nevybuchlé letecké pumy. Hovoří o nich hned dva dokumenty, a to Pamětní kniha města Tábora a také policejní zpráva o bombardování města. Podle pyrotechniků budou v rybníce přinejmenším ruční granáty nebo náboje.
Policejní pyrotechnici Marek Schlauch (vlevo) a Pavel Zikmund se připravují na likvidaci případných nálezů munice v nádrži Jordán v Táboře. Podle jejich slov by mohlo v bahně spočívat vpodstatě cokoli od leteckých pum po ruční granáty a náboje. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES
Táborské vlakové nádraží bombardovali v dubnu 1945 spojenečtí letci, kterým se říkalo hloubkaři nebo také kotláři. Byli to stíhací piloti, jejichž úkolem bylo operovat v nízkých letových hladinách a útočit především na malé pozemní cíle - automobily, lokomotivy nebo trafostanice a narušovat tak týl nepřítele.
Nálety hloubkařů na Tábor byly dva, 24. dubna a další přišly o pět dnů později. "Strašnou krvavou lázní byl postižen vlak s německými uprchlíky sestavený z uzavřených nákladních vozů stojící blízko mostu u Jeronýmovy ulice. Několik vagonů bomby zapálily, mnoho uprchlíků, hlavně žen a dětí, uhořelo," popisuje nálety amerických Thunderboltů pamětní kniha města uložená v archivu.
Druhý útok byl ještě ničivější. Zlikvidoval osmnáct lokomotiv a dvaadvacet vagonů. "Čtyři domy na Blanickém předměstí byly pobořeny, tlaková vlna rozbila okna a poškodila střechy domů například v Jeronýmově ulici. Část pum dopadla neškodně do rybníka Jordán. Z celkového počtu dvanácti pum nevybuchly dvě," popisuje kniha dále.
Podle webu hloubkari.cz měl ale Tábor obrovské štěstí. Už v polovině dubna 1945 si město v rámci ofenzivy proti nepřátelským železničním stanicím vybrala za cíl 8. letecká armáda. Kvůli husté oblačnosti bylo ale 176 bombardérů nesoucích 524 tun pum odkloněno na bavorský Straubing.
V Jordánu budou určitě granáty, o bombách mluví pamětníci
Jihočeští pyrotechnici se nyní připravují na to, že se v Jordánu skutečně nevybuchlé letecké pumy najdou a bude třeba je po desítkách let zneškodit. V pětičlenném týmu jsou i Pavel Zikmund a Marek Schlauch. Oba začínali u policejní zásahové jednotky. Zikmund jako "bojovník - pyrotechnik", Schlauch i jako potápěč.
Podle nich se v Jordánu určitě najde klasická munice, jako například granáty. Ty prý bývají skoro v každém rybníku, který se vypouští. A letecké pumy tam pravděpodobně také budou. "Hovoří o nich pamětníci. Protože nemůžeme vyloučit, že by v Jordánu nebyly, musíme s nimi počítat. Což je na druhou stranu výhoda," říká Schlauch.
Podle Zikmunda by mohly pumy v Jordánu samovolně vybuchnout i kdyby se nádrž neodbahňovala. "Samozřejmě, že by se to mohlo stát jen za určitých předpokladů. K samovolným výbuchům leteckých pum ale dochází po celé Evropě  a i u nás. Naposledy se to stalo v Brně," vysvětluje Zikmund.
V Jordánu by mohly podle informací policie ležet bomby vážící od 10 až do 250 kilogramů. Pro představu to znamená od 30 centimetrů na délku a průměru 10 centimetrů až po 120 x 35 centimetrů.
Autor: Václav Janouš
Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/pyrotechnici-pumy-v-jordanu-asi-jsou-a-mohou-vybuchnout-i-samovolne-1if-/budejovice-zpravy.aspx?c=A120213_105225_budejovice-zpravy_pp

vytisknout  e-mailem