Policie České republiky – Kriminalistický ústav
Na návštěvě v třeboňském archivu
Začátkem srpna 2010 navštívili zástupci Kriminalistického ústavu Praha (KÚP) Státní oblastní archiv v Třeboni (SOA), kde pro ně pracovníci archivu připravili velice zajímavou exkurzi.
Byli pozváni ředitelem SOA v Třeboni PhDr. Václavem Ramešem, který jim nabídl možnost nahlédnout tzv. pod pokličku práce archivářů, neboť i znalci se při své práci mohou setkat se zkoumáním archivních materiálů a měli by proto vědět, jak s těmito historickými skvosty zacházet.
Spolupráce KÚP se SOA v Třeboni byla navázána již před dvěma lety, kdy znalci z oddělení grafických analýz KÚP zkoumali sporný zápis v matrice narozených, oddaných a zemřelých římskokatolického farního úřadu obce Bernartice, u něhož bylo vážné podezření, že se jedná o falsum. To zkoumání jednoznačně potvrdilo. Naštěstí se dochoval také původní zápis, čímž mohlo dojít k opravě úmyslně změněné interpretace dějin.
SOA v Třeboni se nachází v budovách, které jsou součástí zdejšího zámku. Archiv plní úkoly oblastního a okresního vědeckovýzkumného pracoviště v oborech archivnictví, pomocných věd historických a regionální historie. Spolupracuje s ostatními archivy, s vědeckými, kulturními, školskými a dalšími institucemi, s nimiž si vyměňuje zkušenosti v odborných otázkách, ve vědeckém bádání a využívání archiválií.
V první části exkurze znalci zavítali do restaurátorské dílny, kde je pracovnice archivu podrobně seznámily s postupem a technologiemi restaurování a konzervace archiválií. Restaurátor se velice často setkává s archiváliemi, které jsou, vzhledem ke svému stáří, často značně poškozené, v nichž chybí části listů, jsou poničeny od různých škůdců a výjimkou není ani plíseň. I s tímto se restaurátoři dokáží vypořádat. Archiválii rozloží na jednotlivé listy, ty pak dezinfikují, vyperou, odstraní nečistoty, usuší, opraví chybějící části listů a v neposlední řadě vyhotoví poničenou vazbu tak, aby co nejvíce připomínala původní podobu. Je to velké umění, které si vyžádá mnoho času a trpělivosti.
Znalci měli možnost spatřit také některé historické skvosty archivu. K nim bezesporu patří nejstarší zachovalá archiválie i s pečetí z 13. století, kterou archiv vlastní, či nejstarší ručně psaný překlad Bible do češtiny. Ten je také nejstarším dochovaným dílem svého druhu v ČR.
Návštěva proběhla ve velice příjemné atmosféře. Pracovníci KÚP si odnesli mnoho nových informací a poznatků, které mohou využít při zkoumání archivních materiálů.
kpt. Mgr. Petra Srnková
oddělení redakce a PR KÚP
9. 8. 2010