Alkohol
- Proč a na základě čeho jsou od 1. 1. 2010 u každé silniční kontroly prováděny dechové zkoušky? Co si od opatření slibujete?
- Jak dechová zkouška probíhá? Jaká zařízení policie při kontrolách využívá?
- Co si mám představit pod pojmem „odborné měření“?
- Musí se řidič podrobit odběru krve, když je výsledek jeho dechové zkoušky pozitivní?
- Mohou policisté provádět dechovou zkoušku preventivně u každého řidiče? Nemusí mít policista konkrétní důvod, podezření? Nejsou tedy preventivní dechové zkoušky protiprávní?
Z ustanovení § 16 odst. 2 zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, vyplývá že: “Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem alkoholu, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s požitím alkoholického nápoje. Spočívá-li orientační vyšetření zjišťující obsah alkoholu v dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu, splňujícím podmínky stanovené zvláštním právním předpisem 9a), odborné lékařské vyšetření se neprovede. V případě, že osoba tento způsob orientačního vyšetření odmítne, provede se odborné lékařské vyšetření.“
Z měřidel, které k provádění dechových zkoušek využívá Policie České republiky, splňuje stanovené podmínky analyzátor Dräger. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud je dechová zkouška za splnění všech podmínek provedena přístrojem Dräger, lékařské vyšetření, které je spojené s odběrem krve nebo jiného biologického materiálu, se provést nemusí. Záleží však také na okolnostech dechové kontroly. Nutnost provedení následného lékařského vyšetření zvažuje policista.