Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Kriminalita a bezpečnostní situace v kraji za rok 2024
KRAJ – Méně trestných činů. Nejvíce přijatých uchazečů od roku 2010.
V uplynulém roce bylo na území Královéhradeckého kraje spácháno v součtu 6731 trestných činů, což je o 86 méně než v předchozím roce, jedná se tedy o pokles o 1,3 %. Celková objasněnost se stále pohybuje nad hranicí 50 %, konkrétně se vloni podařilo objasnit 54,09 % registrované kriminality, oproti předchozímu roku jde o pokles objasněnosti o 3 %.
Nejzávažnějších násilných skutků, vražd, evidujeme za rok 2024 celkem devět. Vraždy se podílejí na celkové kriminalitě roku 2024 pouze zhruba desetinou procenta. I u loňských vražd dominuje motiv související s partnerskými vztahy.
Co se týká majetkové trestné činnosti, ta zůstává na statisticky stejné úrovni, stoupla za rok pouze o jeden skutek.
Porovnání nápadu kybernetické kriminality a ostatní kriminality spáchané Internetem a počítačovými sítěmi*
Počet případů |
Nárůst / pokles případů oproti předchozímu roku |
Způsobená škoda v Kč |
Nárůst/pokles způsobené škody oproti předchozímu roku |
|
---|---|---|---|---|
2022 |
890 |
+ 104 % |
166.002.688,- |
+ 244,9 % |
2023 |
943 |
+ 6 % |
203.687.221,- |
+ 22,7 % |
2024 |
949 |
+ 0,3 % |
185.196.463,- |
- 9 % |
„Stejně jako v předloňském roce, tak i vloni jsme denně čelili oznámením od občanů, kteří se stali oběťmi pachatelů v kyberprostoru cílících na důvěřivost lidí. I když je objasňování této trestné činnosti s ohledem na nadnárodní přesah a důmyslnost velice náročné, podařilo se vloni na jaře na Ukrajině rozkrýt organizovanou skupinu, která má na svědomí spáchání stovky podvodů tzv. falešných bankéřů se škodou několika desítek miliónů korun. Vyšetřování tohoto náročného případu stále probíhá,“ uvádí plk. Mgr. Ladislav Tomášek, náměstek ředitele pro SKPV a dodává, že i v loňském roce došlo k nárůstu počtu případů kyberkriminality oproti roku předchozímu.
„Co se týká té nejzávažnější násilné trestné činnosti, tedy vražd, vyšetřování drtivé většiny z vloni spáchaných stále ještě probíhá. I přesto, že administrativně nejsou všechny tyto případy po linii SKPV ukončené, mohu veřejnost uklidnit, že podle našich dosavadních poznatků jsou všechny loňské skutky objasněné. Kriminalisté odvedli obrovský kus práce, ať už při objasnění vražd, tak při rozkrytí organizované skupiny falešných bankéřů na Ukrajině,“ hodnotí pozitivně práci kriminalistů v kraji plk. Mgr. Ladislav Tomášek.
Nad rámec celorepublikových priorit si naše krajské ředitelství vytyčilo i své vlastní. „V tomto roce se zaměříme na zrychlení prověřování, resp. vyšetřování, a tím snížení rozpracovanosti, které povede k menší zatíženosti kriminalistů. Cílit však budeme i na šetření, prověřování a vyšetřování trestné činnosti páchané dětmi a na dětech, zejména v oblasti mravnostní kriminality,“ vypočítává plk. Mgr. Ladislav Tomášek. Služba kriminální policie a vyšetřování bude však pokračovat v již nastaveném dlouhodobém trendu, který zůstává i pro letošní rok v hledáčku. „Důsledně se budeme věnovat zajišťování výnosů z trestné činnosti, ale také trestné činnosti páchané v kyberprostoru či v oblasti drogové kriminality,“ uzavírá plk. Mgr. Ladislav Tomášek.
Odbory služby pořádkové, dopravní či cizinecké policie, policistky a policisté na operačním středisku či na odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, ale také policisté zásahové jednotky či na oddělení služební kynologie se řadí k tzv. uniformované policii, která v drtivé většině přichází do styku s veřejností při zásazích jako první.
„V loňském roce se o pomoc na linku 158 obrátilo 59214 oznamovatelů, tedy zhruba o tisíc oznamovatelů více než v roce předloňském. Lidé nám ale také velice často sdělovali například cenné poznatky potřebné pro pátrání po osobách. Při pátracích akcích jsme ve dvanácti případech zachránili život pohřešovaných, a to díky včasnému zásahu policistek a policistů týmu STOPA. Velice často jsme pátrání prováděli v součinnosti i s kriminalisty a touto formou se podíleli na dosažení účelu trestního řízení. Policisté se ve 210 případech zapojili ve větším počtu i do bezpečnostních opatření či policejních akcí. Ve dvaačtyřiceti případech jsme dohlíželi na bezpečnost při fotbalových či hokejových utkáních v krajské metropoli. V několika případech jsme si vzájemně vypomáhali se zajištěním bezpečnosti i s jinými krajskými ředitelstvími. Patrně nejvýznamnějším milníkem loňského roku bylo zavedení institutu tzv. VELITELE POLICIE. Projekt využívaný zejména u událostí většího a vážnějšího charakteru v sobě prolíná zkušenost, specifické vybavení a velení s maximální dávkou zodpovědnosti. Za první měsíc fungování velel VELITELE POLICIEu 31 takových událostí,“ zhodnotil plk. Ing. Per Dušek, náměstek ředitele pro vnější službu
„V oblasti zbraní a střeliva jsme ve spolupráci s lékaři prověřovali 19 držitelů zbraní, a to z důvodu změny zdravotního stavu, přičemž v pěti případech došlo k zadržení jejich zbraní. Zajímavostí je, že 41 osob se zbrojního průkazu vzdalo dobrovolně,“ doplnil plk. Ing. Per Dušek.
„I loňský rok jsme věnovali intenzivnímu výcviku policistů ke zvládnutí mimořádných událostí AMOK, cvičení většího charakteru jsme uspořádali na Univerzitě Hradec Králové a několik dalších se uskutečnilo v dalších teritoriích kraje, “ upřesnil plk. Ing. Per Dušek.
Do dalšího období se úsek vnější služby zaměří kromě priorit cílících na dopravu (viz níže) samozřejmě i na výcvik policistů pořádkových jednotek a proškolení dalších policistů plnících u zásahů roli VELITELE POLICIE. Důraz bude i v příštím roce kladen na výcvik spojený se zásahem proti aktivnímu útočníkovi. Pokračovat budou uniformovaní policisté i v důsledném prověřování podnětů na změnu zdravotní způsobilosti držitelů zbrojních průkazů. V hledáčku policistů bude i pokračování v realizaci přijatých opatření k předcházení rizik spojených s nelegální migrací a odhalování přeshraniční trestné činnosti. Policisté procházejí podobnými cvičeními celoročně, jedno z posledních bylo pojato jako přeshraniční pronásledování pachatele trestné činnosti.
Co se počtu evidovaných dopravních nehod v Královéhradeckém kraji týká, je číslo 4080 nejnižší od roku 2011, kdy bylo evidováno 3843 dopravních nehod, přičemž další roky už počty dopravních nehod stoupaly až k roku 2019, kdy se událo 5191 nehod. Za loňský rok zemřelo na silnicích 25 osob, za poslední čtyři roky jde o nejnižší počet, přičemž nejčastějšími příčinami bylo porušení rychlostních limitů a přednost v jízdě. Nejvíce usmrcených osob a dopravních nehod evidujeme na silnicích 1. třídy.
Policistky a policisté odsloužili v loňském roce při 64 dopravně bezpečnostních akcích zhruba stejný počet hodin, tedy takřka 200 tisíc, ve výkonu služby. „Přestože má statistika úmrtí na silnicích v kraji stejně jako počet dopravních nehod klesající tendenci, není to pro nás znamení, že v naší práci polevíme. Každý odhalený řidič pod vlivem alkoholu či drog znamená odstranění rizika a eliminaci nebezpečí v podobě následné hrozby pro ostatní účastníky silničního provozu. I v tomto roce se zaměříme na zvlášť zranitelné účastníky silničního provozu. Nekázeň řidičů stále přetrvává, proto se budeme i nadále na tyto řidiče v rámci možností zaměřovat s cílem zajistit na silnicích maximální bezpečí,“ uzavírá plk. Ing. Petr Dušek.
Uniformovaní policisté bývají zpravidla ti policisté, kteří dorazí na zásah jako první nebo se o události na tísňové lince v roli operačního důstojníka jako první dozví. Musejí umět v co nejkratším čase vyhodnotit priority a v situacích, kdy jde o život a zdraví, mnohdy vhodně a citlivě skloubit výkon služebních činností a povinnosti policisty dané zákonem. „Za práci, kterou v loňském roce odvedli, jim právem náleží upřímné poděkování,“ hodnotí práci uniformovaných policistů plk. Ing. Petr Dušek.
Zajištění zázemí pro policisty či civilní zaměstnance v podobě fungující techniky, autoflotily či maximálně spolehlivá kancelářská nebo IT podpora je doménou úseku ekonomiky, který je v gesci náměstka ředitele plk. Mgr. Ing. Marka Baudyše. „V rámci možností se snažíme postupně rekonstruovat zázemí pro policisty, obnovovat techniku a přístroje nutné pro výkon služby, jako jsou například balistické přilby, noktovizory a mnohé další. Stranou však nezůstávají ani investice do autoflotily či majetku nutného pro servis těchto vozidel, jen za loňský rok v součtu převýšily částku 20 miliónů korun. V rámci 17. výzvy IROP aktuálně realizujeme nákup specifické techniky do výkonu služby, dopravní techniku, výjezdové vozidlo či zodolnění objektu trutnovského územního odboru. V plánu té samé výzvy je do budoucna pak výstavba dvou obvodních oddělení, a to třebechovického a jaroměřského,“ uvádí vybrané počiny svého úseku plk. Mgr. Ing. Marek Baudyš.
I přesto, že do plného počtu policistů jich v kraji schází 220, tak se v loňském roce dařil příjem uchazečů do služebního poměru. „V loňském roce bylo přijato vůbec nejvíce uchazečů od roku 2010, a to 104. Nábor jsme zaměřili ještě blíže ke studentům. V loňském roce jsem osobně jednal s vedením většiny středních škol v kraji, nejen o možnostech budoucího působení jejich studentů u Policie ČR, ale i o součinnosti při ochraně měkkých cílů. Se třemi školami pracujeme v těsném partnerském režimu tzv. Ambasadorství, díky kterému se studenti aktivně zapojují do mnohých simulovaných zásahů, stávají se součástí policejních zákroků a mají tak možnost si zkusit být na chvíli policistou,“ uvádí plk. Mgr. Petr Sehnoutka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Pro studenty středních škol jsme v loňském roce připravili několik příležitostí, aby si mohli vyzkoušet fyzické testy nanečisto. Že se nejedná pouze o práci pro muže, dokládají i aktuální počty, v kraji slouží u Policie ČR celkem 310 policistek, což činí 17,8 % z celkového počtu.
V loňském roce se od prosince aktivoval i v našem kraji projekt tzv. VELITELE POLICIE. “Zatím se jedná zhruba o necelou dvacítku zkušených policistů, kteří jsou na místě mimořádných a závažnějších událostí pověřeni řízením sil a koordinací činností a prostředků. Průběžně chceme počet těchto policistů zvyšovat a posilovat tak ještě více bezpečnost v kraji,“ vysvětluje plk. Mgr. Petr Sehnoutka.
V oblasti preventivní činnosti oslovili naši policejní preventisté vloni více než 80 tisíc osob všech věkových generací. Přednášky byly zaměřené převážně na osvětu v oblasti ochrany proti podvodníkům v internetovém prostředí, na drogovou problematiku, na bezpečnost v silničním provozu, ale také na prevenci ve vztahu k aktivnímu útočníkovi.
Z mnoha důvodů jsme v loňském roce navázali i těsnou spolupráci s Univerzitou Hradec Králové, jejíž student pokračuje na vývoji počítačového programu pro potřeby Policie ČR a součinnost obou subjektů pokračuje i v mnoha dalších oblastech.
„Poděkování patří vedení Královéhradeckého kraje za poskytnuté dary včetně daru na rok 2024, který bude směřovat k nákupu vozidla pro kamion tým, jenž se stane významným pomocníkem pro zvýšení bezpečnosti a plynulosti ve vztahu k nákladní dopravě v našem kraji,“ sdělil plk. Mgr. Petr Sehnoutka.
„Je na místě všem policistkám, policistům, ale i občanským zaměstnancům Policie ČR v kraji veřejně za jejich práci poděkovat. Zejména díky nim se Královéhradecký kraj už dlouhodobě umisťuje v dostupných výsledcích veřejných průzkumů i z pohledu bezpečnosti v kraji na předních příčkách. Policistky i policisté se starali o bezpečnost osob v kraji, ale také zachraňovali, ať už ve službě či mimo ní, životy lidí. Mnohé zákroky můžeme v anonymizované podobě přinášet i veřejnosti, a to díky novým služebním minikamerám pořízeným z daru Královéhradeckého kraje,“ uzavřel plk. Mgr. Petr Sehnoutka.
Pro srovnání: Bilanční zpráva Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje za rok 2023
Vývoj registrované kriminality v České republice za rok 2024.
mjr. Magdaléna Vlčková
28. ledna 2025