Policie České republiky – Kriminalistický ústav
Zástupci konsorcia projektu CLARUS jednali v Norsku
V budově Norské policejní univerzity v Oslu se ve dnech 30. až 31. října 2024 uskutečnilo v pořadí již třetí pracovní setkání zástupců konsorcia mezinárodního výzkumného projektu CLARUS. Za Českou republiku se zúčastnili zástupci Kriminalistického ústavu a tým Policejní akademie ČR v Praze, kteří projekt v České republice zastřešují.
Cílem projektu je zlepšit spolupráci mezi vyšetřovateli a forenzními experty v oblasti vyšetřování kyberkriminality. Akademičtí pracovníci, policisté, specialisté z oblasti bezpečnosti a odborníci na vzdělávání z Norska, Finska, Portugalska, Řecka a z Velké Británie se po dobu tří let trvání projektu zaměří na identifikaci a eliminaci překážek v komunikaci, které mohou ovlivnit výsledky forenzních zkoumání a zpomalit tak vyšetřování kybernetických trestných činů. Kromě jiného se zaměří na to, jakým způsobem si vyšetřovatelé a forenzní experti vyměňují informace, na analýzu jazykových bariér a vliv kulturních rozdílů či identifikaci slabých míst v komunikaci, kde dochází k nedorozuměním a později chybám v interpretaci.
Zástupci konsorcia během pracovního jednání v Oslu přiblížili stávající systém komunikace mezi dožadujícím a forenzní laboratoří ve své zemi a přednesli tzv. národní zprávu. „Našim úkolem bylo vytvořit ucelený popis celého procesu trestního řízení a popis rolí jednotlivých subjektů v rámci trestního řízení v České republice s důrazem na zkoumání digitální techniky,“ uvedl Pavel Kolář, náměstek ředitele Kriminalistického ústavu pro podporu výkonu, a dodal, že na vypracování obsáhlé zprávy spolupracoval ústav s týmem Policejní akademie ČR v Praze. Podle slov Pavla Koláře se ukázalo, že zadávání znaleckých zkoumání v oblasti kyberkriminality se v rámci zainteresovaných zemí příliš neliší.
Dalším úkolem z plánu projektu, který prezentovali zástupci všech zúčastněných zemí, byl výsledek tzv. pracovních deníčků a řízených rozhovorů. „Vybraní experti oddělení kyberkriminality a elektrotechniky Kriminalistického ústavu si zapisovali po dobu 14 dnů svoji každodenní práci. Pracovníci Policejní akademie ČR v Praze s nimi poté provedli řízené rozhovory s cílem zmapovat jejich práci a vyhledat problematická místa v komunikaci s dožadujícím,“ vysvětlil Pavel Kolář.
Druhý den jednání byl věnován přípravě tzv. případové studie. Zástupci Norska definovali sady otázek, na které budou odpovídat vybraní experti a kyberkriminality ze všech participujících zemí. Cílem je vyhledat slabá místa v celém procesu zajištění digitálních důkazů a jejich využití v trestním řízení. „Otázky jsou cíleny na jednotlivé procesy komunikace. Respondenti budou např. odpovídat, kde vidí nějakou slabou stránku procesu u fiktivního případu násilné trestné činnosti a terorismu,“ doplnil Pavel Kolář. Výsledky případové studie bude posléze analyzovat výzkumný tým v Norsku.
Webové stránky projektu CLARUS: https://www.claruseu.net
Kriminalistický ústav Policie ČR
pplk. Mgr. Petra Srnková
21. listopadu 2024