Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje
Žádost o informace k Č.j.
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Policejní prezidium České republiky obdrželo dne 5.4.2024 cestou datové schránky žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 106/1999 Sb.“). Dnem 9.4.2024 byla předmětná žádost o informace postoupena k přímému vyřízení Krajskému ředitelství policie Karlovarského kraje.
V žádosti se žadatel domáhá poskytnutí informací v následujícím znění (přepis audionahrávky):
„Zda proběhla nějaká změna, pakliže ne, zda je povinnost ve vyrozumění uvádět telefonní číslo na toho, kdo vyrozumívá, tedy součást Policie České republiky.
A dále mě zajímá, zda policisté na základním útvaru jsou naprosto procesně samostatní a můžou vydávat rozhodnutí, aniž by to kontroloval jejich nadřízený v tomto případě vedoucí oddělení, případně zástupce přes výkon, případně zástupce přes trestní anebo jiné řízení.“
Policie České republiky, Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje jako povinný subjekt podle ustanovení § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost posoudila a sděluje k výše uvedenému následující:
K první části Vaší žádosti:
"Zda proběhla nějaká změna, pakliže ne, zda je povinnost ve vyrozumění uvádět telefonní číslo na toho, kdo vyrozumívá, tedy součást Policie České republiky."
V souvislosti s požadovanou informací si dovolím odkázat na dokument č. j. PPR-XXX, kterým byla vyřízena jedna z Vašich předchozích žádostí o informace a v jehož příloze Vám byl poskytnut pokyn policejního prezidenta č. 170/2015, spisový řád, včetně jeho příloh, v aktuálně platném a účinném znění. Od data vyřízení dané žádosti o informace uvedený interní akt řízení nedoznal změny.
Vyhláška č. 259/2012 Sb., o podrobnostech výkonu spisové služby, ve znění pozdějších předpisů, v ustanovení svého § 16, jenž upravuje vyhotovování dokumentů, nestanovuje povinnost uvádět na dokumentu telefonní kontakt jeho původce. Rovněž pokyn policejního prezidenta č. 170/2015, spisový řád, nestanovuje takovou povinnost. Příloha č. 4 uvedeného interního aktu řízení, která upravuje náležitosti vlastního dokumentu, označuje kontakt na zpracovatele v podobě telefonního čísla a e-mailu za nepovinný údaj. Podoba vlastního dokumentu se zápatím obsahujícím adresu, telefonní a e-mailové spojení útvaru Policie České republiky nebo jeho organizačního článku vyplývá z Grafického manuálu Policie České republiky. Tento manuál neurčuje, jaké konkrétní telefonní číslo má být uvedeno na konkrétním dokumentu. Nepochybně však musí jít o úplné telefonní číslo umožňující spojení s příslušným útvarem Policie České republiky nebo jeho organizačním článkem.
Ke druhé části Vaší žádosti:
"A dále mě zajímá, zda policisté na základním útvaru jsou naprosto procesně samostatní a můžou vydávat rozhodnutí, aniž by to kontroloval jejich nadřízený v tomto případě vedoucí oddělení, případně zástupce přes výkon, případně zástupce přes trestní anebo jiné řízení."
To jaká procesní samostatnost náleží policistovi základního útvaru se odvíjí od předmětu projednávané věci. K procesní samostatnosti ve vztahu k vydávání rozhodnutí lze například uvést, že policista základního útvaru je oprávněn samostatně vydat rozhodnutí ve formě příkazu na místě podle § 91 zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů.
mjr. Mgr. Pavel Žíha