Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Záchranný pytlík

MS kraj - záchrana s využitím házecího pytlíku 

     V posledních letech byl zaznamenán celkem vysoký počet případů, kdy policisté v rámci výkonu služby prováděli záchranu osob tonoucích či uvízlých ve vodních tocích, na vodních plochách, či osob, pod nimiž se probořil led. V návaznosti na tuto skutečnost iniciovali instruktoři speciální pořádkové jednotky KŘP MSk nákup záchranných pomůcek, tzv. házecích pytlíků, které mohou značně zvýšit bezpečnost a efektivitu práce policistů při výkonu těchto činností.

     Jelikož tato iniciativa našla podporu vedení našeho krajského ředitelství, měly by být házecí pytlíky v nejbližší době zakoupeny a distribuovány do služebních vozidel, provozovaných na území našeho kraje.     

     Jedná se v podstatě o látkový obal, vybavený u dna nosným materiálem, k němuž je upevněno plovoucí lano, nejčastěji délky 10 – 25 m, s vysokou pevností (cca 10 kN). Tato univerzální záchranná pomůcka je pak využitelná k záchraně z vodní hladiny na stojaté i tekoucí vodě, k záchraně z ledu, popř. k záchraně osoby po pádu do hloubky.
     V reakci na výše uvedené zařadili instruktoři školního policejního střediska KŘP MSk od července 2014 tuto problematiku do výcviku policistů nástupní přípravy a do budoucna plánují nabídnout možnost účasti na takto zaměřeném kurzu pro všechny policisty našeho krajského ředitelství, jelikož se jedná o problematiku vysoce aktuální a využitelnou nejen v rámci výkonu služby, ale i v běžném každodenním životě.
 

zachrana_na_vode_2.jpg zachrana_na_vode_3.jpg
     Kurz je koncipován jako jednodenní zaměstnání, sestávající z teoretického úvodu formou prezentace a následného praktického nácviku záchranných technik. V rámci praktické části policisté nacvičí záchranu osoby hozením záchranné pomůcky ze břehu, jakož i využití techniky upoutaného zachránce a procvičí související dovednosti (skok do neznámé vody, brodění, plavání ve služebním stejnokroji a obuvi, vynesení tonoucího z vody a následné poskytnutí první pomoci), a to vše v reálných podmínkách v terénu a za každého počasí.
     Přestože se jedná o výcvik fyzicky i psychicky velmi náročný, dosud se setkal s většinou pozitivním hodnocením absolventů. Věříme, že i tento výcvik umožní nám, policistům, lépe naplňovat heslo „pomáhat a chránit“. Nikdo z nás neví, kdy se do podobné situace dostane, proto je vždy dobré být připraven.
     Závěrem bychom rádi poděkovali zúčastněným a všem, kteří se podíleli na přípravě.


10. 10. 2014 | kpt. Mgr. Kamil Jaroš | kpt. Mgr. Jan Prstecký | SPŠ

 

vytisknout  e-mailem