Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Vysněná cesta do Afriky se nekonala

Karvinsko - poškození se obrátili na policii s tím, že byli podvedeni při nákupu zájezdu 

Ve druhé polovině letošního ledna se na karvinské policisty obrátil muž s oznámením, že se při rezervaci exotické dovolené stal obětí podvodu. Sdělil, že na sociálních sítích ho zaujal příspěvek pro něj neznámého uživatele, který byl velice spokojený s pobytem na Zanzibaru. Oznamovatel muže, který si říkal Lukáš, oslovil a následovala „naprosto nenucená a příjemná“ komunikace přes messenger. Kromě pozitivních zkušeností z dovolené mu nabídl kontakt na „delegátku Kamilu“.
Poškozený s ní posléze domlouval již konkrétní náležitosti pobytu, např. ubytování či nákup levnějších letenek. Svou vstřícnou komunikací získala mužovu důvěru, takže začátkem prosince zaslal na určený účet ve dvou splátkách požadovaných více než 100 tisíc korun. V emailu přišlo nejen potvrzení o zaplacení, ale také informace, že Kamila je pouze zprostředkovatel, jinak vše zařizuje majitel cestovní kanceláře.
Zhruba po dvou týdnech se „zprostředkovatelka“ ozvala, že musí odjet zpět do České republiky a jako kontaktní osobu pro další náležitosti ohledně dovolené uvedla paní Marii. Komunikace s údajnou cestovní kanceláří začala váznout a ke zlepšení nedošlo, ani když se poškozený muž obrátil na Lukáše.
Když si následně na internetu exitující cestovní kancelář, která se specializuje na pobyty v Africe, vyhledal, zjistil, že jsou zde uvedeny úplně jiné kontakty, než na kterých komunikoval. Obrátil se tedy na policii s tím, že se stal obětí podvodu.

Přes stejnou „cestovní kancelář“ zajišťoval dovolenou na Zanzibaru muž z jižní Moravy. Také scénář byl téměř totožný, jen jména doporučujícího a zprostředkovatele byla jiná. Poškozený dle instrukcí zaslal téměř 60 tisíc na zakoupení letenek, které následně přes whatsapp obdržel. Když se ovšem blížil termín odjezdu a nikdo neposílal slíbené konkrétní informace o zájezdu a vízech, obrátil se na leteckou společnost. Ta mu sdělila, že na jeho jméno žádné letenky zakoupené nejsou. Také on na oficiálních stránkách cestovní kanceláře zjistil, že zde uvedené kontakty jsou zcela odlišné od těch, na kterých komunikoval.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu, kterého se mohl dopustit dosud neznámý pachatel či pachatelé. Vzhledem k výši škody hrozí za uvedené protiprávní jednání trest odnětí svobody až na pět let.

Policie opětovně apeluje na veřejnost k maximální opatrnosti ve virtuálním prostředí. Nevěřte lákavým nabídkám získání levnějších nákupů nejen zboží, ale také služeb. Ověřujte si firmy nebo zprostředkovatele a při komunikaci věnujte velkou pozornost složení webové nebo emailové adresy. Doporučujeme zkontrolovat si doménu, podívat se do adresného řádku.Právě falešná internetová adresa může být jedinou nápovědou, že jste se ocitli na podvodných stránkách.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
4. 2. 2025

vytisknout  e-mailem