Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje
Výrobcům a dealerům hrozí až 18 let vězení
KRAJ - Krajský TOXI tým, ve spolupráci s polskými specialisty, rozprášil v rámci akce „FAWORYT“ organizovanou skupinu výrobců a distributorů drog.
Liberecký krajský TOXI tým ve spolupráci se svými polskými kolegy z Centrálního úřadu vyšetřování CBŚP (Centralne Biuro Śledcze Policji) v Kaliszi, provedl na několika místech Libereckého kraje a v Polské republice koordinovaný zásah proti dovozcům a distributorům drog.
Akce nazvaná „FAWORYT“ vyvrcholila v polovině července. Cíl byl jasný. Eliminovat zdroje dovozu prekurzorů nezbytných pro výrobu metamfetaminu, samotnou výrobu této drogy a její následnou distribuci jak mezi uživatele, tak mezi další nižší články, které byly zapojené do složitého řetězce drogové scény.
Hlavním drogovým podhoubím bylo Frýdlantsko, v němž kriminalisté se souhlasem soudu provedli hned několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. „Frýdlantskému výběžku se s jednotkou Libereckého TOXI týmu věnujeme velmi intenzivně“, uvedl vedoucí speciální skupiny kriminalistů, kpt. Bc. Pavel Folprecht. Zároveň také dodal, že: „V roce 2022 jsme spolu s našimi kolegy ze Služby kriminální policie a vyšetřování objasnili v Libereckém kraji celkem 133 případů, z toho 9 případů právě ve Frýdlantském výběžku“.
V rámci akce FAWORYT kriminalisté zadrželi celkem šest osob. Pět z nich policejní komisař následně obvinil ze zvlášť závažného zločinu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Zároveň také podal podnět k návrhu na jejich vzetí do vazby. Tři osoby jsou stíhány vazebně, další dvě jsou vyšetřovány na svobodě. V případě uznání viny jim může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let.
Podezřelé osoby, které úmyslně přispívaly k fungování organizované skupiny zabývající se dovozem léků s obsahem pseudoefedrinu a dalších prekurzorů, které jsou potřebné pro výrobu drogy metamfetaminu a následné distribuce této drogy, léčiv a prekurzorů, ale i chemikálií nepostradatelných pro výrobu pervitinu, měly jasně stanovené role. Kromě kurýrů, kteří doručovali výsledný produkt mezi uživatele, byli ve skupině výrobci, zprostředkovatelé nákupu a prodeje, ale také informátoři, kteří dohlíželi na to, aby v místech výroby nedocházelo k nenadálým situacím.
Skupina během svého působení mohla vyrobit několik kilogramů pervitinu a dále pak rozdistribuovala tablety s obsahem pseudoefedrinu v řádech desítek kilogramů. Za zmínku jistě stojí, že v případě prodeje jednoho kilogramu metamfetaminu může zisk činit 300 až 400 tisíc korun.
Kriminalisté při realizaci akce zajistili 200 tisíc korun v hotovosti, osobní automobil, kompletní laboratoř na výrobu metamfetaminu a na 320 gramů samotné drogy. Zároveň kromě dalších stop důležitých pro vyšetřování případu, zajistili také 3,5 kilogramu tablet s obsahem pseudoefedrinu.
„Vzhledem k přesahu této zvlášť závažné trestné činnosti do sousedního Polska se nám u takto složitých případů osvědčila spolupráce s polským policejním orgánem již v minulosti“, uvedl kpt. Folprecht ke spolupráci s CBŚP.
V rámci drogové kriminality se polští speciálové z CBŚP v Kaliszi zabývají bojem proti organizovaným zločineckým skupinám, které jsou zapojeny do výroby a obchodování s omamnými a psychotropními látkami, nejen na území vlastního státu, ale také ve spolupráci s dalšími jednotkami na mezinárodní úrovni. Více se o útvaru můžete dočíst například zde: https://cbsp.policja.pl
Na video ze zásahu se můžete podívat zde.
9. srpna 2022
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec