
Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
(NE)bezpečný internet
DĚČÍN - Fůjjjjjj spustilo kolotoč !
DĚČÍN – Děčínští strážci zákona v současné chvíli pracují kromě jiného i na případu z internetového prostředí. Před časem mladá dívka umístila na svou zeď příspěvek v podobě své fotografie. Po chvíli se pod fotografií objevil komentář nepříliš lichotivý. Vznikla nepříjemná situace. Okomentovaná strana příspěvek shlédla a začala se bránit. Na sociálním poli začala slovní přestřelka, jež se bohužel ve velmi krátkém čase přenesla i do reálného života. Urážky vystřídaly výhrůžky a výsledkem je trestní oznámení na místním policejním oddělení. To ovšem bohužel není jediný směr, kam se konflikt rozrostl. Jeho součástí se stalo i fyzické napadení, psychické trauma a ztráta schopnosti čelit obyčejným životním situacím… Než se konflikt vyřeší a zranění se uzdraví, bude třeba velké odvahy a možná i změny v životech obou zúčastněných. Říjnový konflikt z prostředí sociální sítě se kromě jiného přenesl i do podoby provinění nebezpečného vyhrožování, které od poloviny letošního listopadu prověřují policisté z obvodního oddělení v Děčíně.
Né vždy příznivci sociálních sítí pomýšlí na následky svého jednání. Umístím-li na veřejnou síť své fotografie, měl bych si být vědom, že to již nikdy nemohu vzít zpět a fotografie se stane majetkem všech. Ztrácíte tak přehled o tom, kdo a kdy si Vaši fotografii prohlédl, stáhnul, vytiskl, využil atd. Stejně tak je tomu i se všemi informacemi, které se rozhodneme umístit v internetovém prostředí. Zveřejňujeme-li na internetu svá data podpořená fotografiemi, mějte na paměti zabezpečení svého počítače i účtu, stránek, na které svůj příspěvek vkládáte. Internetové prostředí v sobě skrývá nemalou hrozbu. Vaše příspěvky mohou být využity ve váš neprospěch, mohou být zneužity a mohou vás zasáhnout s takovou razancí, že se s ním jen velmi těžko vyrovnáte … Někteří sahají po takové zkušenosti až k té nejsmutnější, rozhodnou se odejít … ze života.
Užitečné rady, jak se ochránit před nežádoucími útoky okolí na sociálních sítích, jak si vhodně zabezpečit počítač či co udělat pro své děti v rámci zodpovědného rodičovství, můžete nalézt na níže uvedených odkazech :
V pozici policejní preventistky se snažím společně se svými kolegy a kolegyněmi s dětmi o rizicích spojených s používání moderních technologií mluvit, navštěvujeme je ve školách, předáváme informace jejich učitelům, při společných setkáních nabádáme k opatrnosti i rodiče. V souvislosti s odhalováním a prověřováním trestné činnosti páchané skrze moderní IT technologie apelujeme vhodnými radami na širokou veřejnost. Nicméně ta největší zodpovědnost leží na každém z nás. Hranice, jež máme nastavené, jsou výsledkem našeho vlastního přístupu.
Desatero bezpečného internetu
( zdroj : bezpecny internet.cz )
- Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
- Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
- Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
- Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
- Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
- Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
- Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
- Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
- Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.
- Když se s někým nechceš bavit, nebav se.
Doporučení nejen pro rodiče
( zdroj : bezpecny internet.cz )
- Umístěte počítač do místnosti používané celou rodinou
Tímto způsobem se stane mluvení o internetu a udržování přehledu o jeho používání přirozenou součástí každodenního života. Když je počítač umístěn ve společné místnosti, může být diskuse o problémech snazší. Můžete také používat internet společně.
- Mluvte o internetu
Projevte zájem o to, co vaše dítě a jeho přátelé dělají - na internetu i mimo něj. Mluvte o skvělých a zajímavých věcech, k nimž lze internet využít, ale také o potížích, kterým může čelit. Mluvte s dětmi o tom, co by měly dělat, kdykoli se při používání internetu nebudou cítit dobře.
- Naučte se lépe pracovat s počítačem
Pokud sami používáte internet, je snazší určit, co je pro vaše děti dobré. Můžete jim lépe pomoci při hledání užitečného materiálu na internetu.
- Používejte internet společně
Najděte stránky, které jsou vhodné pro děti, nebo se naučte, jak najít užitečné informace - naplánujte společně dovolenou, navštivte stránky zaměřené na vzdělání nebo najděte informace o koníčcích a zájmech dětí. Při společném procházení internetu můžete dítěti pomoci posoudit hodnotu nalezených informací. Oblíbené stránky můžete uložit jako záložky, abyste je mohli znovu otevřít jediným klepnutím.
- Vytvořte s dětmi dohodu o tom, jak a kdy budou internet používat
Může být užitečné dohodnout se na době a určitých webech, které mohou děti na internetu navštěvovat. Toto je nutné s dětmi prodiskutovat a uzavřít s nimi společnou dohodu.
Děčín, 21. listopadu 2014
nprap. Petra Trypesová
Oddělení tisku a prevence Děčín
E-mail : krpulk.kr.pis.decin@pcr.cz
Tel.: 974 432 207, 724 156 293
vytisknout
e-mailem
Facebook