Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Bezpečné sportování

Co a jak? 

S příchodem sluníčka a krásného počasí přichází také období sportu.Většinu z nás láká kolo, kolečkové brusle, skateboardy a řada dalších letních zálib. Je ale zapotřebí dbát na to, aby se tyto sporty nestaly pro naše zdraví a život nebezpečím, a to především u těch nejmenších. Pro rodiče dětí proto přinášíme několik rad.
 
Užijte si léto na maximum, ale přitom bezpečně.
 
Děti a kola
 
Snad každý začínající cyklista se nevyhne pádu z kola. Ten je většinou zaviněn nesprávným a riskantním způsobem jízdy, špatným terénem anebo jen proto, že mladý cyklista ještě pořádně neovládá techniku jízdy. Řidič, který vidí malého cyklistu, by měl zvýšit pozornost a jet okolo něj co nejopatrněji.
Mladý cyklista se snaží jet vždy po rovném povrchu, neočekávaně se vyhýbá všem nerovnostem (kolejím, ostrým hranám, vyježděným místům apod.).
Každý kdo jel za cyklistou do kopce ví, že cyklista většinou neudrží stopu rovné jízdy a vyhýbá z ní. U dětí se toto děje mnohem častěji, neboť náročnost jízdy ve srovnání se sílou je neporovnatelná. Potíže dětem činí také nasedání a sesedání z kola.
Jízda na kole je pro dítě vlastně hrou (popojížděním). Nedá se očekávat, že mladý cyklista naznačí vždy změnu směru, a pokud ano, tak ne včas, anebo se vůbec neohlédne, aby se přesvědčil, že předpokládaný úkon (odbočování vlevo, objíždění překážky apod.) bezpečně provede.
 
 
Kolečkové nebezpečí
 
Kolečkové brusle(in-line brusle) - hit posledních sezón! Bohužel jízda na nich nepřináší jen pocity radostné, ale často i bolest. Nejčastějším zraněním jsou zlomeniny horních končetin, zvláště zápěstí a předloktí, ohrožené jsou však i nohy a hlava.
O tom, že kolečkové brusle nepřinášejí jenom vzrušení a požitek z rychlosti, nýbrž i nepříjemná zranění, se přesvědčil snad každý začátečník. Nebezpečí nehody však neleží pouze v nedokonalosti bruslařské techniky, ale také v samotných možnostech kolečkových bruslí. Ty totiž mají velmi dlouhou brzdnou dráhu. Ta je v porovnání kupříkladu s obyčejným kolem dvojnásobná, s automobilem dokonce čtyřnásobná.
Začátečníci by se určitě měli vyhnout silničnímu provozu a nepřeceňovat své schopnosti, neboť naprostá většina nehod se stane v prvních dnech bruslení.
 
Cyklistické přílby? Ano či ne?
Odpověď na několik nejčastějších otázek!!!
 
1. Nejsou cyklistické přilby pouze pro závodníky?
 
Cyklistické přilby jsou pro všechny jezdce. Vážná cyklistická nehoda se může stát komukoli, kdykoli, kdekoli a v jakékoli rychlosti. Výzkum nám říká, že většina vážných cyklistických nehod se přihodí na klidné ulici. Těžká zranění jsou většinou provázena vážným poraněním hlavy. Mnoho z těch, kteří utrpí tato těžká poranění, se už nikdy neuzdraví. Zlomené kosti nebo odřeniny se mohou zahojit, ale poranění hlavy může vést ke smrti nebo k invaliditě. Otřes mozku, komprese mozku a zhmoždění mozku jsou závažné následky karambolů na kole. Z dynamického a laskavého člověka se může vlivem úrazu hlavy stát apatický člověk, který je jako dítě a vyžaduje dlouhou těžkou léčbu.
 
3. Jak mohou cyklistické přilby pomoci?
 
Výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují devatenáctkrát menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. Cyklistická přilba nemůže nikoho ochránit od pádu z kola, ale může výrazně omezit možnost vážného poranění mozku. A to tak, že rozloží úder, který jinak zasáhne lebku a mozek při srážce. Cyklistické přilby tedy tlumí sílu při nárazu na překážku a rozdělují výstupní energii na větší plochu. Proto každá přilba, která prošla nárazem, by měla být vyměněna a ne použita opětovně, i když může vypadat, že je v dobrém stavu.
 
4. Co pohodlí a váha?
 
Váha cyklistické přilby je rovněž důležitá. Měla by být lehká, aby nebyl zatěžován krk cyklisty. Při nákupu cyklistické přilby je vždy lepší mít dítě s sebou, aby si ji mohlo vyzkoušet.
 
5. Kolik cyklistická přilba stojí?
 
Cyklistické přilby jsou v porovnání s cenou jízdního kola cenově přijatelné. Dětem udělá dobrou službu přilba již v hodnotě kolem 500,- Kč. Dospělí si mohou koupit kvalitní přilbu již v hodnotě kolem 1200,- Kč. Na tomhle by se ale rozhodně šetřit nemělo, tak jako na kompletních chráničích na zápěstí, lokty a kolena. Rodiče nepodceňujte zdraví vašich dětí.
 
por. Bc. Andrea Kávová (čerpáno z materiálů MV a BESIP)

vytisknout  e-mailem