Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Svou práci vykonávám velmi rád

Kolektiv kolegů je mimo jiné jedním z faktorů, díky kterým svou práci vykonávám rád, říká sympatický policista ze Sokolova. Praporčík Jaroslav Vondra, „územář“ Obvodního oddělení Sokolov – město, člen pořádkové jednotky a účastník zahraničních společných hlídek v Maďarsku, policista Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. 

Do služebního poměru k Policii České republiky nastoupil dne 1.12.2012, začínal jako řadový policista na Obvodním oddělení Kraslice a nyní slouží jako územně odpovědný policista - policejní terminologií „územář“ Obvodního oddělení Sokolov - město. „Dle mého názoru by si každý, kdo má zájem o službu u Policie České republiky měl svoje zkušenosti získat tzv. od píky, tak aby si uvědomil, co vlastně služba obnáší a že to není jen práce, ale vlastně takové poslání,“ říká praporčík Vondra. „Nejlepším odrazovým můstkem pro vstup do řad policie je za mě pořádková policie, tedy základní články, jako jsou obvodní oddělení. Pro představu, když oznamovatel zavolá na linku 158, tak v devadesáti procentech případů vyráží na místo jako první právě „obvoďáci“, takže se během služby setkáte opravdu se vším, kde zajišťujete na místě vše, co v budoucím čase povede ke zjištění a usvědčení pachatele, a nebo pomůže lidem, kteří byli dotčeni jednáním pachatele. Je to právě různorodost, která mě na službě baví, nikdy nevíte, co vás potká nebo na jaké lidi ten den narazíte,“ uvádí.Foto

Domácí násilí, pokus o sebevraždu, rvačky, dopravní nehody, krádeže ale i závažné trestné činy, to je jen zlomek ze širokého spektra případů, ke kterým vyráží právě pořádková policie. „Nevybavuji si, že bych se někdy v práci nudil. Pamatuji si, že nás jednou operační důstojník, ještě za mé působnosti na Obvodním oddělení Kraslice, vyslal na odchyt zatoulané kozy, pán tenkrát volal na linku 158, že se za Kraslicemi potuluje koza a že má strach, aby ji na silnici někdo nesrazil. Vyrazili jsme tedy s kolegou na odchyt a koza se vrátila do chlívku v doprovodu policejní eskorty,“ vzpomíná s úsměvem. „Bohužel ne všechny naše výjezdy jsou tak úsměvné. Občas vyrážíme k vážným dopravním nehodám nebo ublížení na zdraví s následkem smrti. Jednou jsme jako první hlídka dorazili k dopravní nehodě, při které bohužel přišli o život tři lidé a mezi nimi i dítě. I takové případy jsou součástí naší práce, kvůli tomu, že je naše práce hodně psychicky náročná je důležité mít nějaký ventil a hlavně mít klidný a pohodový osobní život. Já si třeba čistím hlavu jízdou na motorce nebo v zimě na svahu,“ dodává.

Jak probíhá služba „územáře“ popisuje praporčík Vondra: „Jako „územář“ mám na starosti jedno z devíti území, do kterých je město Sokolov rozděleno. Při výkonu mé práce je pro mě hodně důležitá místní a osobní znalost. Když zná „územář“ rodinné vazby, trestní minulost nebo zájmy lidí, kteří žijí nebo se pohybují na jeho území, usnadní mu to práci a pomáhá mu to objasnit hodně případů. Když se ráno po nástupu do služby obléknu do uniformy, seznámím se s instruktáží, ve které je určeno, co mě daný den čeká. Případně mi to doplní šéf.  Zpravidla má denní služba začíná v kanceláři, kde plním úkony v přidělených přestupkových spisech. Další část směny, kterou trávíme v ulicích, věnujeme například kontrole osob a vozidel, dohlížíme na dodržování pořádku na našem území, provádíme různá šetření, součástí naší služby je i preventivní činnost v ulicích. Noční směny trávíme více venku v terénu, hlavně i proto, aby se obyvatelé města cítili bezpečněji.“

Praporčík Jaroslav Vondra slouží u Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje už desátým rokem. „K policii jsem nastoupil hned po maturitě, jako každý mladý kluk jsem se chtěl stát akčním hrdinou a tak už při výběru střední školy jsem směřoval svojí cestu k policii. Mám vystudovanou Střední odbornou školu ochrany osob a majetku v Plzni. Byť jsem se nestal hrdinou akčních filmů, tak jsem i přesto rád, že jsem si vybral zrovna toto povolání. Baví mě práce s lidmi a mám dobrý pocit z toho, když můžu někomu opravdu pomoci.“ Možnosti a spektrum uplatnění je velké popisuje dále praporčík Vondra: „Mimo moje zařazení jsem i členem pořádkové jednotky, v rámci cvičení si zkoušíme různé modelové situace, které by mohly nastat. Naskytla se mi i možnost účastnit se zahraničních společných hlídek v Maďarsku, byla to super zkušenost, která mě motivovala a posunula dál. Pokud má člověk zájem a práce ho baví, tak si určitě u policie najde své a může se dál realizovat a rozvíjet. V současné době studuji Policejní akademii v Praze a věřím, že dokončení studia mi otevře další možnosti.“Foto

Jako každé zaměstnaní i služební poměr příslušníka Policie České republiky má své pro a proti, uvádí praporčík Vondra: „Kdyby těch pozitivních věcí nebyla převaha, už bych se tohoto poslání vzdal. Svou práci mám rád a snažím se ve službě vykonávat své maximu stejně, jako každý z mých kolegů. Je to vlastně taková má druhá rodina, i když s kolegy ve službě sdílím nepříjemné situace, ocitáme se v nebezpečí a fyzickém vypětí sil, často máme jiný úhel pohledu, ale vždy nakonec společnými silami vše zvládneme, musíme si maximálně důvěřovat a být si navzájem oporou. Kolektiv kolegů je mimo jiné jedním z těch faktorů, díky kterým svou práci vykonávám rád.

Praporčík Vondra na závěr dodává: „Pokud hledáte stabilní zaměstnání s různorodou pracovní náplní, tak bych určitě volil řady Policie České republiky.“ 

Pokud se chcete stát policistou, chtěli byste se podílet na zlepšování bezpečnostní situace a veřejného pořádku, dohlížet na bezpečnost na silnicích a bojovat proti kriminalitě, tak se neváhejte obrátit na personalistu z odboru personálního na telefonním čísle 725 389 779 nebo emailu krpk.nabor@pcr.cz. Případné další kontakty naleznete zde - https://www.policie.cz/clanek/personalisti.aspx. Od personalistů ze skupiny nábor Vám budou ochotně poskytnuty případné další informace k příjímacímu řízení.

Co Vás po přijímacím řízení čeká? První kroky nově přijatých policistů povedou na policejní školu, kde absolvují potřebnou Základní odbornou přípravu. Při té budou pochopitelně pobírat služební příjem, který dosahuje ke 26 420 Kč hrubého. Po dobu studia budou jim hrazeny celkové náklady spojené s ubytováním, stravováním i cestovným. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem dle zařazení přiznaných dalších příplatků dosahuje částky přes 33.000 Kč. Významným benefitem je náborový příspěvek ve výši 110 tisíc korun. Mezi další benefity patří například 6 týdnů dovolené, široké možnosti kariérního růstu a jistota zvyšování služebního příjmu, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, příspěvek na dovolenou ve výši 13.000 Kč, po patnácti letech služby nárok na dvoutýdenní ozdravný pobyt a doživotní výsluhový příspěvek. Informace o přijímacím řízení, podmínky přijetí, jak vypadají fyzické testy a mnoho dalších zajímavých informací naleznete na internetových stránkách Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje, a to konkrétně zde https://www.policie.cz/clanek/hledame-prave-tebe-37268.aspx.

Gabriela Šolarová
personalistka Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje
 

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem