Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Senioři pozor!

Pražská policie důrazně varuje seniory před podvodníky.  

Tropické teploty v posledních dnech přitahují podvodníky, kteří se pod nerůznějšími záminkami snaží vetřít do bytu starších lidí. Mezi nejčastější legendy těchto dnů přitom patří výměna vodovodních baterií, kontrola stoupaček, vrácení přeplatku za energie apod. Podvodníci mají celou akci dobře připravenou, neváhají dokonce zkontaktovat seniora předem telefonicky, kdy se vydávají za vedoucího pracovníka energetické či vodárenské společnosti a předjednávají návštěvu svého zaměstnance. Ten pak často za doprovodu dalšího komplice vnikne do příbytku seniora a v nestřežené chvíli byt prohledá. Podvodníci rovněž často staršího člověka oslovují s nabídkou „výhodné“ koupě spotřebního zboží či elektroniky nebo se smyšleným oznámením přeplatku či výhry, kdy požadují rozměnit větší obnos peněz. Hlavním cílem podvodníků je však zjištění úkrytu cenností a peněz a následné nepozorované okradení obyvatele bytu.
 
O praktikách podvodníků policie informovala již v průběhu července na svých webových stránkách http://www.policie.cz/clanek/pachatele-obohacujici-se-na-duverivosti-senioru-si-prazdniny-neudelali.aspx
 
Policisté proto před podobnými aktivitami podvodníků důrazně varují a připomínají základní bezpečnostní pravidla. Apelují rovněž na rodinné příslušníky, aby se seniory o hrozícím nebezpečí mluvili a soustavně jim zásady bezpečnosti opakovali.
 
RADY A DOPORUČENÍ  -  JAK SE CHRÁNIT PŘED PODVODNÍKY?
  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
  • Buďte obezřetní v případě, když Vás někdo kontaktuje telefonicky a vydává se za příbuzného či známého v nouzi a požaduje finanční hotovost. Může jít o podvodníka! V případě pochybností kontaktujte někoho z rodiny a informaci si ověřte.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napiště si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
  • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
  • Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.
Každé podezřelé jednání či telefonický hovor by měli starší lidé neprodleně oznamovat policistům prostřednictvím tísňové linky 158. Včasným oznámením totiž ochrání druhé a mohou přispět i k samotnému dopadení podvodníků.

mjr. Mgr. Andrea Zoulová – 7. srpna 2015

vytisknout  e-mailem