
Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy
Policisté kontrolovali chování řidičů na železničních přejezdech
Řidiči, cyklisté a chodci se ne vždy chovají v blízkosti železničních přejezdů ohleduplně a bezpečně - nedodržují nejvyšší povolenou rychlost jízdy přes žel. přejezd i o desítky km/h, nerespektují výstražná světelná zařízení, přejíždí a přechází přes žel. přejezd těsně před přijíždějícím vlakem apod.
Dnes je v České republice evidováno více než 8 tisíc železničních přejezdů a každý z nich musí odpovídat příslušným ustanovením zákonů, vyhláškám a normám. Při dodržování všech pravidel ze strany účastníků silničního provozu i provozovatelů je střetnutí s vlakem tedy teoreticky vyloučeno. Přesto na železničních přejezdech při několika stech nehodách ročně zahynou desítky osob. Je proto často až nepochopitelné, jak někteří řidiči vědomě ignorují signalizační zařízení upozorňující na blížící se vlak a dávají tak všanc život nejen svůj, ale i svých blízkých.
Čísla vyplývající ze statistik Drážní inspekce jsou velmi alarmující, např. loňský rok byl z hlediska počtu mimořádných událostí na železničních přejezdech a následků těchto nehod nejtragičtějším od roku 2006. Na železničních přejezdech drah celostátních, regionálních a vlečkách došlo celkem k 275 střetnutím, při nichž zemřelo 49 osob a dalších 126 osob bylo zraněno. Ve srovnání s rokem 2009 se počet nehod zvýšil o 48. Počet usmrcených osob se meziročně zvýšil o 11 a byl největší od roku 2005. Zraněných osob bylo ve srovnání s rokem 2009 o 41 více. Ke střetnutí nejčastěji docházelo s osobními automobily (187 případů), nákladními automobily (42 případů) a s chodci (28 případů). Za letošní půlrok zaznamenala Drážní inspekce již 91 střetnutí, při nichž zemřelo 14 osob a dalších 77 bylo zraněno.
Na osvětu vedoucí k zodpovědnějšímu chování řidičů, cyklistů a chodců na železničních přejezdech se tento týden zaměřili také policisté z Dopravního inspektorátu Obvodního ředitelství PČR Prahy IV a Prahy II. spolu s kolegy z Preventivně informačního oddělení Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. V blízkosti železničních přejezdů na ulici K Dálnici v Praze 10 Uhříněvsi (přejezd s výstražnými světly a závorami) a ul. Na Radosti v Praze 5 Zličíně (přejezd chráněný výstražnými kříži) kontrolovali muži zákona jednak dodržování rychlostních limitů, nesprávný způsob jízdy, nesprávné předjíždění v kontrolovaných úsecích, ale také další přetrvávající nešváry dnešních řidičů, jako telefonování během jízdy, nepoužívání bezpečnostních pásů, autosedaček apod.
Bezpečnostní opatření, které si vzalo za hlavní cíl snížit dopravní nehodovost a přetrvávající nekázeň dnešních účastníků silničního provozu, mělo u řidičů velký úspěch. Mnozí z nich byli vděčni nejen za preventivní a informační materiály vztahující se k výše zmiňované problematice, ale na další věci, jako byl důvod číslování železničních přejezdů, řešení mimořádné situace, například ve chvíli, kdy vozidlo zůstane mezi staženými závorami, nebo na nejdůležitější pravidla správného chování na železničních přejezdech, se ještě řidiči sami doptávali.
Akce obdobného charakteru, jejichž smyslem je chránit život a zdraví občanů budou pokračovat v dalších částech Prahy i v nadcházejícím období. Proto policisté vyzývají řidiče k maximální opatrnosti, ohleduplnosti a ukázněnosti za volantem.
por. Mgr. Tereza Čapková 21.7.2011
vytisknout
e-mailem
Facebook