Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy
Silvestr 2022
Informace k bezpečnostnímu opatření pražské policie.
V souvislosti s letošním Silvestrem si pražská policie připravila standardní bezpečnostní opatření. Stovky policistů z pořádkové, cizinecké, kriminální, dopravní služby, antikonfliktního týmu, speciální a krajské pořádkové jednotky budou v ulicích Prahy dohlížet na bezpečnost a dodržování veřejného pořádku. V rámci dohledu nad veřejným pořádkem budou policistům pomáhat i strážníci Městské policie hlavního města Prahy.
Taktéž upozorňujeme občany, že v minulém roce došlo k úpravě používání pyrotechniky na území hlavního města Prahy. Volně prodejnou pyrotechniku je zakázáno používat na území hlavního města Prahy, v památkové rezervaci v hlavním městě Praze, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry, v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením, na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech a zdržích a ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, na zvláště chráněných územích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto území, v přírodních parcích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto parků, ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost.
Na dodržování vyhlášky budeme dohlížet spolu s městskou policií a v případě porušení je možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě ve správním řízení pokutu do 100 000 Kč. Na místě mohou policisté uložit pokutu v příkazním řízení do výše 10 000 Kč.
Vyhláška a interaktivní mapa je k dispozici zde: (Portál hlavního města Prahy) (praha.eu).
S blížícím se koncem roku mnozí občané nakupují zábavnou pyrotechniku. Používání pyrotechniky pro zábavné účely má však i svá pravidla, kterými by se měli řídit ti, kteří si ji zakoupí.
Jak předejít zranění při používání pyrotechniky???
- zábavnou pyrotechniku nakupovat ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji, vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit
- nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti
- výrobky kupovat jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší je nekupovat
- při používání se vždy řídit návodem
- při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé
- s pyrotechnikou nemanipulovat v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk
- v žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty
- kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké
- pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem
- rodiče by měli dětem na Nový rok zakázat sbírat nevybuchlé petardy, měli by je poučit o tom, že na takové předměty by neměly sahat
Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat dle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnou bombu. Nebezpečí úrazu může hrozit také na hromadných oslavách na náměstích a podobných místech, kam si lidé pyrotechniku přinesou a odpalují jí přímo na těchto místech. Malé děti a domácí zvířata by lidé na tyto atrakce z důvodu bezpečnosti neměli brát s sebou.
Zábavná pyrotechnika se dělí do čtyř kategorií:
- Do kategorie F1 patří velmi málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 15 let. Je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr (Na bezpečnou vzdálenost nesmí úroveň hluku přesáhnout 120 dB). Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít pouze uvnitř obytných budov.
- V kategorii F2 jsou zařazeny málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 18 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na omezených plochách.
- Do kategorie F3 patří výrobky, představující středně velké nebezpečí. Jsou prodejné osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na otevřených prostranstvích.
- Do kategorie F4 patří výrobky, představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky, které vydává Český báňský úřad, jako správní orgán v oblasti výbušnin.
Policie České republiky proto občanům doporučuje používat pouze schválené výrobky, pozorně si přečíst návod k použití, dodržovat zásady pro bezpečnou manipulaci se zábavní pyrotechnikou a činit všechna potřebná opatření, k tomu, aby nedošlo ke zranění osob nebo škodám na majetku. Několik vteřin neopatrnosti může váš život zcela změnit, i když sami zůstanete bez úhony.
por. Mgr. Violeta Siřišťová - 28. 12. 2022
tel. 731 195 321