Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

S pyrotechnikou na Silvestra zacházejte bezpečně!

BENEŠOVSKO – Neopatrná manipulace se zdánlivě neškodnou zábavní pyrotechnikou s sebou může nést nepříjemné, někdy i fatální následky.  

S blížícím se koncem roku se blíží také s tím spojené silvestrovské oslavy. Každý je tráví po svém, většinou ale se skleničkou alkoholu v ruce a v mnoha případech také nezbytnou zábavní pyrotechnikou. To ale není právě vhodná kombinace k tomu, aby oslava proběhla bez problémů. Lidé by při manipulaci s takovými, byť i zdánlivě bezpečnými předměty, měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla, jinak by mohli přivodit úraz nejen sobě, ale i svému okolí. To ostatně dokládá nejeden odstrašující případ z minulých let. Některé z nich skončily dokonce i smrtí, další si vyžádaly náročné lékařské zákroky a trvalé následky na celý život. A právě proto je velmi důležité chovat se při používání zábavné pyrotechniky tak, aby splnila svůj účel a nenapáchala zbytečné škody.

Pravidla bezpečného skladování a používání pyrotechnických výrobků jsou v současné době zakotvena ve vyhlášce Českého báňského úřadu č. 123/2014 o bezpečnostních a technických požadavcích na zacházení s pyrotechnickými výrobky. Zároveň s tím ale platí nařízení vlády České republiky č. 208/2010, účinné od 1. července 2010. To rozděluje zábavní pyrotechniku na čtyři kategorie:

Kategorie č. 1: Sem patří velmi málo nebezpečné výrobky, které lze prodat osobám starším 15 let. Při manipulaci s nimi je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí, zpravidla minimálně 1 metr. Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít uvnitř obytných budov.

Kategorie č. 2: Tady jsou zařazeny taktéž málo nebezpečné výrobky, které si ale může zakoupit pouze osoba starší 18 let. Při manipulaci s těmito předměty je nutné dodržet bezpečnostní vzdálenost minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.

Kategorie č. 3: Tato kategorie zahrnuje výrobky, které představují středně velké nebezpečí. Prodat je lze pouze osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost při manipulaci s těmito předměty je v tomto případě minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.

Kategorie č. 4: Do té spadají výrobky, které představují velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti od Českého báňského úřadu, což je správní orgán v oblasti výbušnin.

Na trhu by se měla objevovat pouze zábavní pyrotechnika, splňující základní bezpečnostní požadavky, které byly prokázány posouzením shody, tzv. odzkoušením. To v České republice provádí Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Na takový výrobek musí výrobce umístit označení „CE“ (Conformité Européenne) a přiložit návod k bezpečnému použití v českém jazyce. Takovou pyrotechniku si poté lze bez obav zakoupit. Naopak by se měli lidé vyvarovat nákupu zábavní pyrotechniky, obzvláště 2., 3. a 4. kategorie, na nejrůznějších tržištích, venkovních stáncích či na internetu. Setkat by se totiž mohli se zbožím, které ztratilo svou kvalitu například nesprávným skladováním, anebo přímo s výrobky, které u nás nejsou legální. Při manipulaci s takovou pyrotechnikou by tak mohlo dojít k neočekávané reakci a zbytečným zraněním.

Závěrem ještě několik zásad bezpečné manipulace se zábavní pyrotechnikou:

1. Zábavní pyrotechniku nakupujte nejlépe ve specializované prodejně. Skladujte ji v chladu, nikoli však ve vlhku, to by mohlo mít vliv na její správnou funkčnost a bezpečnost.
2. S pyrotechnikou nemanipulujte v opilosti, mohlo by to přinést nepříjemné následky nejen Vám, ale i Vašemu okolí.
3. Při používání pyrotechnických výrobků se důsledně řiďte návodem, který musí být v českém jazyce. Dodržujte přitom doporučené vzdálenosti od objektů, lidí a zvířat.
4. Pamatujte na to, že pyrotechnika Vás může kdykoliv zradit, proto ji nikdy neodpalujte tzv. z ruky, ale umístěte ji do bezpečného prostoru, nejlépe na pevnou, vodorovnou plochu. Nad odpalovaný předmět se nikdy nenahýbejte, takovéto nevhodné jednání už způsobilo v minulosti nejeden zbytečný úraz!
5. V případě, že nedojde k okamžité iniciaci, nepřibližujte se k výbušnému předmětu hned, ale vyčkejte alespoň 10 minut. Opět tak můžete zabránit nepříjemnému úrazu při zpožděném odpálení. Pro všechny případy není od věci mít na místě připraveny prostředky k uhašení ohně a také vodu, ve které byste mohli použitý výrobek rozmočit. Vhodné je též použití ochranných pomůcek, jako jsou například brýle, či rukavice.
6. Pyrotechniku neodpalujte sami. Je vhodné, aby byla ve Vaší blízkosti osoba, která by Vám v případě zranění byla schopná přivolat rychlou pomoc.
7. O tom, jak se vhodně chovat na místě, kde je odpalována zábavní pyrotechnika, anebo jak například správně přistupovat k nálezům zbytků použité pyrotechniky, apod. poučte i své děti. V minulosti došlo k úrazům, kdy děti ze zvědavosti manipulovaly se zábavní pyrotechnikou a utrpěly tak vážné popáleniny.
8. V žádném případě se nepokoušejte vyrábět výbušné předměty tzv. podomácku. Manipulace s nimi je velmi nebezpečná a v minulosti způsobila nejeden fatální úraz. Při použití takového předmětu navíc myslete na to, že se můžete dopustit trestného činu nedovolené ozbrojování, popřípadě i obecné ohrožení.
9. Pokud byste narazili na nějaký podezřelý předmět neznámého původu, výbušninu, nevybuchlou munici, apod., v žádném případě s nimi nemanipulujte, ale nález okamžitě oznamte Policii ČR na linku 158.

por. Bc. Eva Stulíková
tisková mluvčí
P ČR Benešov
19. prosince 2014

 

vytisknout  e-mailem