Provádění odposlechů
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel požadoval mimo jiné poskytnutí následujících informací:
„Konkrétně si Vás tímto dovoluji zdvořile požádat o poskytnutí odpovědí na následující otázky tykající se provedení odposlechů, zejména pak s přihlédnutím k povinnostem policejního orgánu vyplyvajících z interních aktů řízení.
1. Musí byt odposlechy zaznamenány na datovém médiu, jež je přenosné a nepřepisovatelné? Z jakého ustanovení taková povinnosti vyplyvá?
2. Je možné případně odposlech zaznamenat na jiné datové médium?
3. Pokud policejní orgán zaznamená odposlechy jinym způsobem, vyplyvá z takového postupu jakákoliv sankce?
4. Musí odposlechy provádět specializovany útvar PČR (např. ÚZČ SKPV)?“
Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost posoudila a k jednotlivým bodům žádosti sdělil žadateli následující:
Ad 1.
Z právních předpisů nevyplývá povinnost zaznamenávat odposlech a záznam telekomunikačního provozu (dále jen „odposlech“) podle § 88 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), (dále jen „zákona č. 141/1961 Sb.“) na určitý druh média. Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování (dále jen „útvar zvláštních činností“) využívá pro přenos záznamů pořízených při odposlechu na přenosné datové médium zpravidla nepřepisovatelná média, ale zejména s ohledem na velikost dat, může být využito i přepisovatelné médium. V každém případě jsou média opatřena ze strany útvaru zvláštních činností kontrolní signaturou HASH.
Ad 2. Vizte vyřízení bodu č. 1.
Ad 3. Vizte vyřízení bodu č. 1.
Ad 4.
Co se týče trestního řízení, podle § 88 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb. provádí odposlech pro potřeby všech orgánů činných v trestním řízení policie. Interními akty řízení policie bylo stanoveno, že v rámci policie odposlech provádí a technicky zabezpečuje útvar zvláštních činností.
pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 11. 11. 2024