Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Přestávky na jídlo a odpočinek

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žadatel požadoval poskytnutí následujících informací:

1) Jsou v současné době plánovány příslušníkům Policie ČR přestávky v práci na jídlo a odpočinek ve smyslu § 60 odst. 1 z. č. 361/2003 Sb.? Dotaz směřuje na pozice příslušníků Policie ČR vykonávající dozorčí službu, službu ve výjezdové hlídce a pomocnou dozorčí službu na obvodních odděleních spadajících do Vaší působnosti. Nejedná se momentálně o přiměřenou dobu na jídlo a odpočinek dle § 60 odst. 3 z. č. 361/2003 Sb., která se do pracovní doby započítává?

2) V případě, že je těmto příslušníkům Policie ČR (výčet činností uveden v otázce č. 1) plánována dvanáctihodinová služba (popř. jinak dlouhá služba), kolik hodin je jim z této služby proplaceno?

V dřívější době se do služební doby nezapočítávaly 2 plánované přestávky v práci na jídlo a odpočinek (2x 30 min), tudíž jim bylo proplaceno pouze 11 hodin. Došlo v této k oblasti k nějakým změnám? Pokud ano:

• K jakým změnám došlo?

• Kdy k těmto změnám došlo?

• Z jakých důvodů k těmto změnám došlo?

Povinný subjekt k žádosti sdělil následující:

Ad 1)

Povinný subjekt k této otázce sdělil, že jednotlivá krajská ředitelství Policie České republiky a také jejich organizační články (územní odbory, obvodní oddělení) mají předmětnou problematiku upravenou specificky, a to v závislosti na aktuální personální či bezpečnostní situaci a s ohledem na charakter služby. Při určování způsobu čerpání přestávek je charakter výkonu služby, personální obsazenost konkrétního obvodního oddělení a bezpečnostní situaci třeba zohlednit a tím mimo jiné zajistit vzájemnou zastupitelnost příslušníků při plnění služebních úkolů v dozorčí službě a při výkonu hlídkové služby. Jako komplexní odpověď lze uvést, že povinný subjekt postupuje při plánování přestávek v souladu s ustanovením § 60 a násl. zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů.

Ad 2)

Povinný subjekt v této otázce odkazuje na vyjádření k otázce č. 1), tedy na odlišnou úpravu plánování přestávek v jednotlivých krajských ředitelstvích policie a také v jim podřízených organizačních článcích. Obecně lze konstatovat, že pokud jsou přestávky ve službě na jídlo a odpočinek podle § 60 odst. 1 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, naplánovány, tyto přestávky se zpravidla nezapočítávají do doby služby. Ke zbylé trojici dotazů týkajících se změn v dané oblasti povinný subjekt konstatuje, že se jedná toliko o nezaznamenané informace ve smyslu ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. Obecně lze však konstatovat, že ke změnám v plánování služeb dochází průběžně, neboť existuje stálá potřeba vyhodnocovat aktuální požadavky na výkon služby, tedy množství nápadu, bezpečnostní situaci, personální stav příslušného oddělení, zastupitelnost (je-li nezbytná) apod., a na tyto okolnosti následně reagovat případnou změnou v plánování služeb, resp. přestávek.

pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 8. 10. 2024

vytisknout  e-mailem