Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Pokyny policistů na křižovatkách + videa z regulace

PLZEŇ- Světelné signalizační zařízení na křižovatce je mimo provoz. Z důvodu plynulosti a bezpečnosti v dopravě přebírají do svých rukou řízení křižovatky policisté. Jak se zachovat a vyřešit křižovatku řízenou policistou? Nepanikařit. Zachovat klid a bedlivě sledovat a řídit se pokyny regulujícího policisty, ale i věnovat pozornost ostatním účastníkům silničního provozu. 

V dnešních dopoledních hodinách byla z důvodu oprav mimo provoz světlená signalizace na jedné z hlavních křižovatek v centru Plzně. Odstávka semaforů se týkala rušné křižovatky, kde se křižují vozovky ulic Sady 35, Palackého náměstí a Solní. Situaci na místě monitorovali dopravní policisté Městského ředitelství policie Plzeň, kteří dohlíželi nad plynulostí a bezpečností silničního provozu a v případě potřeby řídili provoz.

Při dodržování pokynů policistů a bezpečné jízdy, se snižuje nebezpečí vzniku kolizí v dopravě, které hrozí nejen řidičům, ale i ostatním účastníkům silničního provozu v době, kdy je světelné signalizační zařízení na křižovatce mimo provoz.

Nutno dodat, že řada řidičů mnohdy netuší, co znamenají pokyny policistů řídících křižovatku. Pro oživení uvádíme výňatek ze zákona o silničním provozu, v němž je řízení provozu pokyny policisty upraveno.

                                                                                                        § 75

 (1)   Policista řídí provoz na pozemních komunikacích změnou postoje a pokyny paží; přitom zpravidla používá směrovku, kterou drží v pravé ruce. Jeho pokyny znamenají pro řidiče i chodce :

a) "Stůj!" pro směr, ke kterému stojí policista čelem nebo zády; řidič je povinen zastavit vozidlo,

b) "Pozor!", vztyčí-li policista paži nebo předloktí pravé paže se směrovkou; řidič jedoucí ze směru, pro který byl provoz předtím zastaven, je povinen se  připravit k jízdě; řidič jedoucí ve směru předtím volném je povinen zastavit vozidlo; je-li však již tak blízko, že by nemohl bezpečně zastavit vozidlo, smí pokračovat v jízdě,

c) "Volno" pro směr, ke kterému stojí policista bokem; řidič může pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo,

d) má-li policista pravou paži předpaženou a levou upaženou, znamená to "Stůj!" pro řidiče přijíždějícího směrem k zádům a pravému boku policisty a "Volno" pro řidiče přijíždějícího směrem k levému boku policisty; řidič přijíždějící směrem k zádům a pravému boku policisty je povinen zastavit vozidlo; řidič přijíždějící k levému boku policisty může pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo; řidič přijíždějící směrem k čelu policisty smí odbočovat jen vpravo; chodci smějí přecházet vozovku jen za zády policisty.

(2) Zastavuje-li řidič při řízení provozu podle odstavce 1 písm. a), b) a d) na křižovatce, je povinen zastavit před hranicí křižovatky.

(3) Při pokynech "Stůj!" a "Volno" může policista upažit obě nebo jednu paži; obě paže může připažit, postačí-li k řízení provozu postoj. To neplatí pro pokyn uvedený v odstavci 1 písm. d).

(4) Policista může při řízení provozu dávat kromě pokynů uvedených v odstavci 1 i jiné pokyny, například "Zrychlit jízdu!" vodorovným kýváním paže přes střed těla nebo "Zpomalit jízdu!" kýváním paže nahoru a dolů. K zdůraznění svého pokynu může policista užít znamení píšťalkou.

Pokyny policisty v podstatě fungují jako semafor:

  • Signál se žlutým světlem „Pozor!“, nahrazuje pokyn vztyčené paže policisty. Pro řidiče jedoucí ve směru předtím volném, znamená povinnost zastavit vozidlo. 
  • Naopak pro řidiče, kteří stáli, povinnost připravit se k jízdě. Signál se zeleným světlem „Volno“, nahrazuje policista postojem s upažením rukou v úrovni ramen, připomínající tvarem písmeno „T“.
  • Pokyn „Volno“ platí pro směr, ke kterému stojí policista bokem, kdy řidiči mohou na křižovatce odbočit vpravo nebo vlevo.
  • Při odbočení vlevo však řidič musí dodržet pravidla pro odbočování, zejména pak dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům. Současně tímto postojem a pokynem policista nahrazuje signál s červeným světlem „Stůj!“ pro směr, ke kterému stojí čelem nebo zády. Řidič jedoucího vozidla směrem k čelu nebo zády policisty je tedy povinen zastavit.
  • Chodci smějí přecházet vozovku jen ve směru, pro který platí pokyn „Stůj!“. Posledním a zpravidla pro řidiče nejtěžším postojem je tzv. trojstranná uzávěra, tedy postoj, kdy má policista pravou paži předpaženou a levou upaženou, připomínajícím tvarem písmeno „L“.
  • Povinnost zastavit vozidlo na pokyn „Stůj!“ platí pro řidiče přijíždějící směrem k zádům a pravému boku. Pokyn „Volno“ znamená pro řidiče přijíždějící k levému boku, přičemž řidič kromě průjezdu křižovatkou v přímém směru může odbočit vpravo nebo vlevo. Současně pokyn „Volno“ platí pro řidiče přijíždějící k čelu policisty a to pouze, pokud odbočuje jen vpravo. V tomto případě chodci mohou přecházet jen za zády policisty.

Vyobrazení pokynů policisty při řízení provozu na pozemních komunikacích

Vyobrazení

Význam

Stůj!

„Stůj!“ pro řidiče přijíždějící směrem k čelu nebo k zádům policisty.

Pozor!

„Pozor!“ pro všechny řidiče.

Volno!

„Volno!“ pro řidiče přijíždějící směrem k pravému nebo levému boku policisty.

Stůj!/Volno!

„Stůj!“ pro řidiče přijíždějící směrem k zádům a pravému boku policisty.
„Volno!“
1. pro řidiče přijíždějící směrem k levému boku policisty odbočující vpravo nebo vlevo,
2. pro řidiče přijíždějící směrem k čelu policisty, pokud odbočuje vpravo,
3. pro chodce přecházející za zády policisty.

Zpomalit jízdu!

„Zpomalit jízdu!“

Zrychlit jízdu!

„Zrychlit jízdu!“

Pokud si nezapamatujete tato jednoduchá pravidla, pak raději zastavte nebo stůjte. Policista vám dá dostatečně najevo, kdy a kam můžete pokračovat v jízdě. Nepodceňujte naše rady, protože při porušení pokynu „Stůj!“ při řízení provozu, vám hrozí stejný postih, jako při jízdě na červenou. Neohrožujte svůj život a už vůbec život a zdraví ostatních účastníků silničního provozu.

nprap. Veronika Hokrová
8. ledna 2020 

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem