Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Platit předem je riziko
CHOMUTOVSKO - Desítky lidí naletěli na podvodný inzerát, platili bohužel předem…
Platit dopředu za zboží nabízené různými lidmi prostřednictvím inzerátů na sociálních sítích a prodejních portálech a poté čekat, zda prodávající koupený předmět skutečně pošle, se nemusí vyplatit. Na vlastní kůži se o tom přesvědčilo více než 50 zájemců o koupi z různých částí republiky, kteří reagovali na inzeráty nabízející hračky či knížky pro děti. Ve všech případech šlo o podvod. Původně neznámý pachatel pod různými smyšlenými jmény a emailovými adresami nabízel k prodeji dětské zboží. Úhrady smluvených částek, jejichž výše se pohybovala kolem jednoho tisíce korun, vyžadoval vždy předem zaslat na své bankovní účty. Poté, co peníze obdržel, slíbené zboží nezaslal a s kupujícími přestal komunikovat. Zřejmě spoléhal, že nejde o žádné závratné sumy a že jeho jednání nikdo nebude řešit. To se však přepočítal, někteří z podvedených se totiž obrátili na policii a chomutovští policisté následným prověřováním zjistili totožnost podezřelého.
Jedná se o 25letého muže z Mělnicka, který si tímto způsobem zřejmě „vydělával“ již v minulosti. Pro spáchání trestného činu podvodu byl podle vyšetřovatelky již opakovaně odsouzen. Obvinění za výše popsané jednání si převzal ve věznici, kde aktuálně právě kvůli dřívějším podvodům pobývá. Jeho původní trest odnětí svobody by soud mohl prodloužit až o další tři roky.
V návaznosti na tento případ policisté upozorňují
Mějme na paměti, že při nákupech v online prostředí lze narazit na podvodníky. Varovným signálem může být výrazně nižší cena, než za kterou se daná věc obvykle prodává.
V případě, že sháníme například levnější věc („z druhé ruky“) na inzertních webech, je vhodnější pokud možno zvolit osobní odběr zboží od prodávajícího, při němž si kupovanou věc prohlédneme, vyzkoušíme a teprve poté za ni rovnou zaplatíme. Když předání věci nelze provést formou osobního odběru, doporučujeme zboží koupit pouze u „ověřeného“ prodejce.
Za kupovanou věc je bezpečnější platit až při převzetí zboží. Avšak ani tehdy nelze podvod zcela vyloučit. Setkáváme se s případy, kdy podvodník sice nějakou zásilku pošle, ta však neobsahuje věc, na jejíž koupi se se zájemcem dohodl.
Při nákupu zboží přes internetové obchody si ověřte věrohodnost prodejce, a to například prostřednictvím webových stránek upozorňujících na rizikové e-shopy (www.coi.cz). Využít lze s opatrností také recenze ostatních nakupujících. Hvězdičky v hodnocení však automaticky nemusí znamenat spolehlivost e-shopu. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěru e-shopu. I podvodné online obchody tak z počátku mohou mít několik kladných hodnocení. Přihlížejme proto i k počtu recenzí daného obchodu. Ověřujte také povinně zveřejňované údaje např. v obchodním rejstříku. V pořádku není, pokud chybí (nebo jsou neúplné) kontaktní informace či obchodní podmínky. Kromě výrazně nižší ceny produktu může být varující i nízká jazyková úroveň e-shopu, doménové jméno z jiného oboru nebo využívání fotografií jiných legálních obchodů.
Buďte obezřetní při online platbách. Všímejte si, zda přenos dat probíhá na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl). Vždy ověřte, zda webové stránky navádějí na bezpečnou platební bránu nebo zda je pro platbu využíváno aktivní zabezpečení 3D Secure.
S nikým nesdílejte informace o platební/kreditní kartě. Výzvy k zaslání skenu platební karty rozhodně ignorujte.
Pokud jste se stali při online nákupech obětí podvodu, řešte věc s Policií České republiky. Škody způsobené jednáním pachatelem se v těchto případech sčítají a je možné, že podvodníka, který připravil o peníze vás, mají policisté již v hledáčku.
por. Mgr. Miroslava Glogovská
tisková mluvčí
Chomutov 22. dubna 2025