Přijměte pozvání na výjimečný večer věnovaný odkrývání temné historie komunistického režimu
Edit: Osudy psané uranem a krví: Příběhy umlčených hlasů
Přijďte se ponořit do dramatických osudů těch, kteří se stali svědky i oběťmi jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin. Muzeum Podbořany pro vás připravilo mimořádný večer, během kterého odhalíme dosud skryté příběhy uranových dolů a politických vězňů.
Ve čtvrtek 27. února 2025 od 17:00 představí historik PhDr. František Bártík z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu SKPV a Hornického muzea Příbram působivou přednášku o táborech nucených prací a těžbě uranu v letech 1946-1986.
Součástí večera bude vernisáž dvou významných výstav.
- Nad krajinou slz a radiace - unikátní pohled do historie československého uranového průmyslu, včetně dosud nepublikovaných leteckých fotografií těžebních areálů a pracovních táborů. Výstava, které udělil záštitu ministr vnitra ČR, dokumentuje osudy vězňů nasazených v uranových dolech a proměnu těžebních lokalit až do současnosti
- Když se pravda měnila v krev - výstava pod záštitou policejního prezidenta přibližuje realitu komunistického vězeňství a nezákonných praktik 50. let 20. století prostřednictvím příběhů politických vězňů
Obě expozice jsou doplněny dokumentárními filmy z produkce ÚDV SKPV.
Kde: Muzeum Podbořany, Dukelská 1, 441 01 Podbořany
Vstupné: zdarma
Občerstvení: zajištěno
Výstavy potrvají do 30. dubna 2025.
Pro studenty gymnázia se uskuteční speciální přednáška o vyšetřovací věznici StB, případu faráře Toufara a vyrovnávání se s komunistickou minulostí.
Nenechte si ujít tento jedinečný večer věnovaný odkrývání pravdy o totalitní minulosti.
Budeme poctěni vaší účastí na tomto významném večeru.
Podrobnosti o této události najdete na webových stránkách Města Podbořany - Přednáška a vernisáž výstavy Když se pravda měnila v krev - Oficiální stránky Města Podbořany.
kpt. Bc. Iveta Kořínková
vrchní komisař
Edit:
Přednáška odhalila temné stránky komunistické éry
Historik PhDr. František Bártík z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu SKPV a Hornického muzea Příbram uskutečnil výjimečnou přednášku zaměřenou na kritické období československých dějin mezi lety 1946-1986. Nejprve představil téma studentům Gymnázia Podbořany a následně pokračoval přednáškou pro širokou veřejnost v budově Informačního centra.
Příběh faráře Toufara a metody StB
Klíčovou součástí programu byla přednáška o vyšetřovací věznici StB, která studentům přiblížila poválečný vývoj Československa a brutální vyšetřovací metody komunistické tajné policie. Mimořádná pozornost byla věnována případu faráře Toufara a vyšetřovateli Ladislavu Máchovi, který vedl vyšetřování takzvaného Čihošťského zázraku.
Svědectví o utrpení a útlaku
Přednášející PhDr. František Bártík prezentoval řadu konkrétních případů dokumentovaných Úřadem dokumentace a vyšetřování (ÚDV), včetně kauz jako Bunkr, zastřelení Františka Kuldy a útěk z tábora č. XII, které dokumentují systematické porušování lidských práv v totalitním systému.
Po přednášce byly v patře Informačního centra zpřístupněny dvě výstavy: „Když se pravda měnila v krev" a „Nad krajinou slz a radiace", které přináší otřesná svědectví o komunistickém útlaku. První z nich dokumentuje dramatické osudy vězňů nucených pracovat v uranových dolech a přináší dosud nepublikované letecké snímky těžebních areálů a pracovních táborů, které ukazují nelidské podmínky tehdejší doby.
Výstavy budou přístupné veřejnosti do konce dubna a nabízejí mimořádnou příležitost pochopit složitou a bolestnou kapitolu našich novodobých dějin.
kpt. Bc. Iveta Kořínková
vrchní komisař