Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Nezvaná návštěva

Za pět minut muž přišel o více než třicet tisíc korun. 

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást. Stejně tak tomu bylo i v případě, který se stal včera odpoledne ve Vsetíně. U vstupních dveří bytu 75-letého muže zazvonila žena s prosbou, jestli by sousedům nepředal peníze, které jim žena údajně dlužila. Mělo se jednat o částku jeden tisíc korun. Muže současně požádala jestli by u něj v bytě nemohla napsat potvrzení o tomto předání hotovosti. Za pomocí této záminky se žena se souhlasem seniora dostala až dovnitř bytu do kuchyně. Pravděpodobně úmyslně za sebou nezabouchla vstupní dveře, aby tím ponechala volnou cestu pro svého „komplice“. V kuchyni pak poprosila muže o rozměnění pětitisícové bankovky. Přibližně po pěti minutách pod záminkou dobití kreditu do mobilu tato žena byt rychle opustila. Za patnáct minut po jejím odchodu si chtěl jít muž nakoupit a když si šel pro peníze do jiného pokoje zjistil, že všechny jeho úspory zmizely. Částka, která po této nezvané návštěvě byla odcizena, přesáhla třicet tisíc korun. Podvodnice byla asi třicetiletá, vysoká 170 cm, štíhlé postavy, rovných „špinavých“ blond vlasů v délce po ramena, oblečená ve žluté halence nebo tričku s krátkým rukávem. Přes rameno měla žena kabelku tmavé barvy. Hovořila plynule česky bez přízvuku.


Podobných případů, na jejichž konci je okradení důvěřivé osoby, u nás přibývá. Lidé jsou vynalézaví, ale i drzí. Pod jakoukoliv záminkou se snaží dostat dovnitř bytu nebo do domu a vzít prakticky cokoli, co se dá zpeněžit. Používají nejrůznější verze – prodej zboží (deky, nádobí, příbory), broušení nožů a nůžek, výhra v soutěži, kontrola plynoměru apod. Všechny tyto verze však mají stejný scénář. Přijedou dva až tři lidé, případně toho druhého třetího zavolají až po chvilce. Tvrdí, že mají jen bankovku v určité hodnotě, např. pětitisícovou a chtějí, abyste ji rozměnili, popř. jim vrátili do této částky. Vy odejdete pro peníze a proběhne transakce. Pak jeden z nich požádá třeba o vodu, zda může jít na toaletu, umýt si ruce a zmizí vám na chvíli z dohledu….. Po jejich vyprovození ven teprve zjistíte, že máte prohledaný pokoj, odcizené věci, cennosti i peníze. Další záminkou mohou být i kontroly spotřebičů – vodoměrů, elektroměrů, plynoměrů apod. Vždy, než oprávněný podnik pošle své zaměstnance, oznámí to na vývěsce v domě či zprávou ve schránce. Zpravidla je na oznámení den kontroly nebo odečtu a časové rozmezí. Tím máte možnost se připravit. Můžete například požádat rodinného příslušníka nebo souseda, aby s Vámi počkal a zůstal během návštěvy. To platí i pokud si pozvete řemeslníka či opraváře. Je to jednoduché a účinné. Pokud přijde pracovník jindy, než bylo nahlášeno, můžete si jeho jméno telefonicky ověřit přímo v podniku a teprve pak ho pustit do bytu.

Ve všech těchto případech platí neotvírat dveře nikomu cizímu, nepouštět nikoho cizího do bytu. Neotvírat nejen dveře od bytu ale ani domovní dveře, zejména ty v panelácích, na tzv. bzučák. Pokud osobu neznám , tak jí neotvírám!

Zjistíte-li dodatečně, přes všechna opatření, že jste byli okradeni ohlaste to ihned na policii. Každá ztracená minuta dopadení pachatele ztěžuje. Bezplatná linka na Policii ČR je 158. Měli byste sdělit své jméno, příjmení, přesnou adresu, telefonní číslo a stručně a jasně popsat událost. Osoby, které se nepravosti dopustily, popište co nejpodrobněji. Všímejte si fyzických zvláštností, jizev, tetování, způsobu řeči, chůze, neobvyklého chování a samozřejmě oblečení.

vytisknout  e-mailem