
Národní protidrogová centrála SKPV PČR
Operace „HOLE“
Během července letošního roku příslušníci Národní protidrogové centrály zadrželi na území České republiky osmičlennou organizovanou skupinu zločinců, kteří ve velkém rozsahu dováželi z Peru do České republiky omamnou látku kokain. Všichni členové této organizované skupiny jsou českými občany. Kokain zločinci pašovali rozpuštěný v lahvích s vínem. Čistota kokainu se pohybovala mezi 80% až 90 % a byl určen pro český ilegální drogový trh. Příslušníci zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje zadrželi tři pachatele přímo při dovozu drogy do České republiky na hraničním přechodu Chvalovice – Hatě, ostatní členové této organizované skupiny byli následně zadrženi na několika místech v hlavním městě Praze a ve Středočeském kraji.
Detektivové se případem zabývali od léta loňského roku. Vzhledem k časté modifikaci příletových tras ze strany hlavních organizátorů byla navázána úzká spolupráce s peruánskou, španělskou francouzskou a rakouskou policií. V součinnosti s peruánskou policií došlo v září 2014 na letišti Jorge Chavez v Limě k zadržení dvou kurýrů, občanů ČR, kteří se z Peru pokusili vyvézt cca 1,5 kg kokainu rozpuštěného ve 4 lahvích vína. V únoru 2015 bylo v zavazadle jednoho českého kurýra na letišti ve Vídni zajištěno rakouskými kolegy cca 780 gramů kokainu rozpuštěného ve dvou lahvích chilského vína. V březnu 2015 byl v součinnosti se španělskou policií zadržen na letišti Barajas v Madridu další český kurýr, který vezl z Peru do ČR cca 1,5 kg kokainu rozpuštěného opět ve 4 lahvích vína. I přes veškeré úsilí o eliminaci kurýrů již během letecké přepravy se organizátorům podařilo z Peru přes další evropská letiště do ČR propašovat cca 6 kg vysoce kvalitního kokainu.
Kurýři po získání kokainu v Peru, sofistikovaně ukrytého ve vinných lahvích, které se na první pohled nijak nelišily od originálu, cestovali na některé z velkých evropských letišť, ze kterých vždy pokračovali na letiště ve Vídni a odkud jeli autem do České republiky. Své trasy se snažili z důvodu konspirace měnit. Na území České republiky kurýři lahve předávali hlavnímu organizátorovi, který nejdříve z roztoku extrahoval kokain, který dále naředil a distribuoval síti odběratelů z řad movitější skupiny obyvatel, zejména na území Prahy a Středočeského kraje. Pro hlavního organizátora představovala tato nelegální činnost jediný zdroj obživy. Do trestné činnosti byla zapojena i jeho manželka a syn, kteří mimo tuto nelegální činnost ještě provozovali soukromou mateřskou školku. Odměna pro kurýry, vyplacená hlavním organizátorem po předání vína s kokainem v ČR, se pohybovala v řádech desítek tisíc korun. Organizátor kurýrům rovněž platil letenky a pobyt v zemích Jižní Ameriky.
Cena kokainu v čistotě 80% až 90 % se v Peru pohybuje okolo dvou až tří tisíc amerických dolarů za kilogram, přičemž látka takovéto kvality se v ČR před distribucí ředí zpravidla minimálně tři až čtyři krát. Při současné průměrné ceně kokainu v Praze, která je dva tisíce korun českých za jeden gram, si mohla organizovaná zločinecká skupina pouze u zadokumentovaného množství kokainu vydělat kolem 50 milionů korun českých. Hodnota 1300 gramů kokainu zajištěného při realizaci představuje částku minimálně 10 milionů korun českých.
Pro kokainový trh v České republice představuje dovoz této látky, rozpuštěné v tekutině, jednu z možností pašování, i když ne až tak častou. Stále nejběžnější způsob úkrytu při dovozu kokainu na naše území představují zavazadla, tělní dutiny a poštovní zásilky. Nejčastějšími zdrojovými zeměmi pro kurýry dovážející kokain do České republiky jsou zejména s ohledem na cenu letenek a další finanční náklady Peru, Venezuela, Brazílie a Dominikánská republika.
Během procesních úkonů policisté pachatelům zajistili 1300 gramů kokainu rozpuštěného celkem ve čtyřech vinných lahvích, movitý a nemovitý majetek v hodnotě několika milionů korun, čtyři nelegálně držené zbraně – samopal vzor 58 s tlumičem, dvě dvouhlavňové brokovnice a malorážku nezjištěné značky s puškohledem a tlumičem, větší množství nábojů, tři vozidla – VW Touareg, Citroën C4 a Jeep Grand Cherokee, a další důkazní materiál.
V rámci realizace operace „HOLE“ bylo na území České republiky zadrženo celkem osm osob, které jsou trestně stíhány pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, v šesti případech dle ustanovení § 283/1, 3c, 4c tr. zákoníku a ve dvou případech podle ustanovení § 283/1, 4c tr. zákoníku, za což jim hrozí trest odnětí svobody v délce trvání deset až osmnáct let. Další dva kurýři si svůj trest za pašování kokainu již odpykávají v Peru a jeden kurýr ve Španělsku.
Případ není v současné době uzavřen, probíhají další úkony trestního řízení, a to i v rámci, mezinárodní spolupráce, a lze předpokládat, že dojde k zadržení a obvinění dalších pachatelů.
Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
21.8.2015 vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych
ředitel
vytisknout
e-mailem
Facebook