Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Obviněni z výroby a distribuce drog

Ms kraj: Další úspěchy krajského týmu TOXI  

Šest mužů, z toho čtyři cizince, stíhají pro drogové delikty kriminalisté krajské pracovní skupiny (týmu) TOXI. Jednalo se o dvě na sobě nezávislé skupiny - jedna skupina vyráběla drogy z dovezených farmaceutik a následně je distribuovala, druhá pěstovala hydroponiím způsobem konopí. Náročná, několikaměsíční práce policistů se zúročila, přičemž všichni obvinění jsou stíháni vazebně.
 
1. skupina: Prodávali drogu vyrobenou z farmaceutik
 
Co se týká první skupiny, její činnost začali moravskoslezští policisté krajského TOXI týmu rozkrývat od zhruba počátku listopadu minulého roku. Jednalo se o dva cizí státní příslušníky (39 a 51 let) a jednoho ostraváka (34 let). Jako vůdčí osobnost skupiny lze označit mladšího cizince, který měl vše financovat a zároveň nejvíce z nelegální činnosti profitovat. Starší pak dělal řekněme ochranku. Čech se staral o samotnou výrobu, přičemž neméně od začátku minulého roku vyráběl pomocí laboratorního zařízení psychotropní látku pervitin. Drogu vyráběl z  farmaceutických přípravků, které získal z nedalekého polského příhraničí. Výroba probíhala na několika různých místech Moravskoslezského kraje, Ostravu nevyjímaje. Finální produkt pak putoval k odběratelům. Do chvíle, než byli podezřelí zadrženi, měli dle zadokumentovaných informací prodat přes 500 gramů vyrobené drogy (průměrně se gram prodává za 1000 korun).
 
V polovině května měli policisté dostatek informací a přistoupili k zadržení osob. Akce proběhla v Ostravě, přičemž pouta na rukou ucítili všichni tři podezřelí najednou. Kriminalisté je obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, přičemž starší z cizinců a Čech byli za takový čin v posledních třech letech odsouzeni. Soud rozhodl o vzetí všech obviněných do vazby. Zákon stanoví za uvedený čin trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do deseti let. Z obviněných vypovídá jen jeden, přičemž trestnou činnost doznává.
 
V souvislosti s prověřováním a vyšetřováním provedli policisté několik domovních prohlídek. Zajistili mimo jiného 1 milion korun, varnu a několik desítek gramů pervitinu. Zajištěné věci samozřejmě ihned putovaly ke kolegům na odbor kriminalistické techniky a expertiz, kteří provedli potřebné rozbory a expertizy. Policisté zajistili také vozidlo, které bylo používáno k trestné činnosti. Je zde možnost, že bude navrženo a rozhodnuto o jeho propadnutí.
 
Policisté se samozřejmě zabývají i činností dalších osob, které mohly mít s danou trestnou činností souvislost. Práce na případu tak zdaleka nekončí.
 
2. skupina: Policisté „sklidili“ za obviněné rostliny konopí…
 
V březnu letošního roku se začali policisté krajského TOXI týmu zabývat oznámením, že je v prostorách v centru Ostravy zřejmě pěstírna marihuany. Kriminalisté okamžitě po přijetí oznámení prověřili situaci. Zjistili, že neznámý pachatel od ledna letošního roku přeměnil nebytové (skladové) prostory na pěstírnu konopí setého. Použil velké množství technického zařízení. Jednalo se o hydroponní pěstírnu, která byla uměle osvětlena, ve které byla zvýšená teplota a nechyběla instalovaná ventilace. Pachatel se podílel samozřejmě i na zalévání a hnojení.
 
Policisté tak v prostorách „sklidili“ přes 2100 kusů rostlin konopí setého v různých stádiích růstu, o které se pachatel staral. Podle expertiz by v případě sklizení a neoprávněného zpracování do stavu způsobilého ke spotřebě (tedy výrobě marihuany) mohl pachatel získat přes 49000 gramů rostlinné hmoty využitelné pro toxikomanii. Toto množství vylučovalo jednoznačně užití jen pro vlastní potřebu a bylo objektivně využitelné pro více osob. Dle současné statistiky se cena zboží na trhu pohybuje kolem 200 korun za 1 gram - zboží tedy mohli prodat za částku téměř 10 milionů korun.
 
Jelikož se v době, kdy policisté do objektu poprvé vešli, nikdo nenacházel, začalo intenzivní pátrání po pachateli. Moravskoslezští policisté prověřovali desítky různých informací a stop, které postupem času začaly směřovat ke konkrétním osobám. Jako prvního vypátrali 59letého muže, který se nezdržoval na trvalé adrese, takže zjišťování jeho aktuálního pobytu bylo dost náročné. Druhé jméno znali policisté koncem dubna. Do policejních evidencí kolegů z Plzeňského kraje byl z důvodu trestné činnosti zaevidován jistý 26letý cizinec, kterého mohli moravskoslezští policisté dle informací z evidence označit za svého podezřelého. Kruh se uzavřel počátkem října, kdy policisté zadrželi 25letého cizince, posledního z podezřelých.
 
Všichni tři si vyslechli obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Soud rozhodl o vzetí všech obviněných do vazby. Zákon stanoví za uvedený čin trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do deseti let.
           
Stejně jako u předchozího případu platí, že obviněním práce pro policisty krajského TOXI týmu nekončí. Následují i další úkony trestního řízení.
 
 
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
25. 10. 2012
 
 
                                              
 
 

vytisknout  e-mailem