Obvinění kvůli rozsáhlé kontaminaci azbestem a podvodu ve Středočeském kraji
Detektivové Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (ÚSKPV PP ČR) obvinili jednu právnickou osobu, včetně 2 jejích jednatelů, a tři fyzické osoby z řad úředníků a bývalého vedení Krajského úřadu Středočeského kraje. To vše z trestné činnosti spojené s nakládáním s nebezpečnými odpady na území bývalého vojenského a výcvikového prostoru Milovice na Nymbursku.
Právnické osobě a jednatelům je kladeno za vinu, že v rámci demoličních a sanačních prací, které probíhaly od roku 2013, úmyslně poškodili půdu, ohrozili ovzduší na velkém území a ve velkém rozsahu, a to nebezpečnými látkami, konkrétně azbestem (§298 Neoprávněné nakládání s odpady, §293 Poškození a ohrožení životního prostředí). Zároveň jsou obviněni z toho že, před stržením objektů nezajistili řádné odstranění azbestové zátěže v souladu s platnými právními předpisy. Konkrétně se měli dopustit toho, že nebezpečný odpad rozdrtili a namísili se stavební sutí, kterou naváželi na další místa v uvedené lokalitě.
Konečným důsledkem došlo nejen ke kontaminaci rozsáhlé části území bývalého vojenského prostoru o rozloze cca 22ha, ale i dalšího území v podobě navážky kontaminované stavební suti. Příkladem je cyklostezka, která byla vybudována bez stavebního povolení na orné půdě mezi obcemi Milovice a Straky, navíc právě i za použití kontaminované suti.
Současně s výše uvedeným právnická osoba prostřednictvím svých statutárních zástupců požadovala po Středočeském kraji finanční plnění nejen za odvedené demoliční práce (údajně vykonané v souladu s platnou legislativou), ale také za dalších 11 dosud nezdemolovaných objektů. Tímto měla vlastníka pozemků (Středočeský kraj) uvést v omyl a Středočeský kraj následně vyplatil jen za tyto uvedené práce částku cca 34,5 mil. Kč.
Kromě statutárních zástupců firmy čelí obvinění také tři fyzické osoby z řad úředníků a bývalého vedení Krajského úřadu Středočeského kraje (§329 Zneužití pravomoci úřední osoby, §209 Podvod ve formě pomoci), které měly danou lokalitu na starost. Ty podle kriminalistů měly vykonávat svou pravomoc v rozporu s právními předpisy. Zejména když neučinily potřebné kroky ke kontrole a identifikaci pouhým okem viditelné ekologické zátěže. Přestože byly s kontaminací azbestem srozuměné, nedošlo z jejich strany k adekvátní reakci. V důsledku toho umožnily pokračování nelegální činnosti a prohlubování kontaminace i v podpovrchové vrstvě půdy. Současně pak ani v rámci své činnosti neidentifikovaly dalších 11 údajně zdemolovaných objektů, za jejichž demolici bylo rovněž požadováno finanční plnění v řádech milionů korun, které bylo ze strany Středočeského kraje následně vyplaceno. Východiskem výše vyplacené částky byl znalecký posudek stanovující rozsah provedených demoličních prací na 197 mil. Kč.
Celková výše škody na poškození životního prostředí v podobě minimálně 86 tun neodstraněné azbestové zátěže, byla znalcem vyčíslena na min. 2,2 miliardy korun bez DPH. S ohledem na podpovrchovou kontaminaci bude nezbytné odstranit část půdy na části toho území.
Kriminalisté ÚSKPV PP ČR prověřují tento případ více než dva roky. V souvislosti s rozsáhlostí území provedli přes padesát ohledání míst činu. V některých případech i za pomoci speciální techniky HZS Hlučín. To vše z důvodu nezbytnosti řádné dokumentace. Na úkonech se podíleli také kolegové z Prahy, Ústí nad Labem, Kriminalistického ústavu a Národní protidrogové centrály SKPV. Celá věc je z důvodu závažnosti a rozsáhlosti aktuálně dozorována Krajským státním zastupitelstvím v Praze, které ve spolupráci s policejním orgánem ÚSKPV PP ČR rozkývá tuto závažnou trestnou činnost.
Další informace nebudou v této fázi trestního řízení, které je neveřejné, poskytovány, aby nedošlo ke zmaření důležitých skutečností a účelu trestního řízení.
kpt. Jakub Vinčálek
tiskový mluvčí PP ČR
21. května 2025