Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Nedejte podvodníkům šanci

Strakonice – Nenechte se manipulovat, hovor ukončete včas a informace si ověřte. 

Strakoničtí policisté zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání zločinů: neoprávněný přístup k počítačovému systému, neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací, přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a zločinu podvodu. Neznámý pachatel se měl trestných činů dopustit tím, že telefonicky kontaktoval ženu ze Strakonic, svoji oběť, s tím, že pracuje u firmy zabývající se kryptoměnami, a tvrdil, že jí pomůže s výběrem výnosu z kryptoměnového účtu, který si údajně založila před dvěma lety. I když tato informace byla nepravdivá, pachatel přiměl ženu k nainstalování aplikace CoinMarketCap a nastavení sdílení obrazovky pro jeho telefonní číslo. Dále ji vedl k otevření aplikací, u kterých měla účty, a postupně ji přesvědčil k potvrzování platebních transakcí na různé bankovní účty. Žena přišla o více než jeden milion korun.
Tento konkrétní případ ukazuje, jak podvodníci využívají manipulace, aby se dostali k penězům obětí. Celý proces může být velmi zdlouhavý a promyšlený, přičemž cílem je přimět oběť k tomu, aby udělala kroky, které by jinak nikdy neudělala.

JAK PODVODNÍCI MANIPULUJÍ S OBĚTMI: 
Dlouhodobá komunikace a vytrvalost

Podvodník naváže kontakt a následně se s obětí komunikuje po několik hodin. Tato metoda je často využívaná, aby si podvodník získal důvěru oběti a přesvědčil ji, že jde o legitimní nabídku. Tím, jak komunikace trvá delší dobu, oběť začíná cítit, že už je "příliš daleko", než aby se mohla vrátit a začít pochybovat.

Vytváření iluze zisku
Podvodník oběti začne slibovat zisky z investic (v tomto případě kryptoměny), které nikdy neexistovaly. Většina lidí je náchylná věřit v rychlé zisky, a to i přesto, že nikdy v minulosti neinvestovali. Sliby o zisku jsou silným lákadlem, které oběť často přesvědčí k pokračování v komunikaci.

Nátlak na instalaci aplikace a sdílení obrazovky
Podvodník oběti vytrvale radí, aby nainstalovala aplikaci pro sdílení. Jakmile je aplikace nainstalována a oběť sdílí svou obrazovku, podvodník získá přístup k jejímu zařízení a může tak manipulovat s jejími postupy. Podvodníkovi to umožňuje provádět transakce nebo získávat citlivé údaje.

Fáze potvrzování transakcí
Podvodník přesvědčuje oběť, aby souhlasila s platbami na různé účty. I když oběť nikdy neinvestovala do kryptoměn, podvodník ji může přesvědčit, že jde o běžný proces, který je nutné provést pro "aktivaci" zisku. Postupně tak oběť posílá stále větší částky.

JAK SE CHRÁNIT:
Nejste sami v rozhodování:
Pokud vás někdo kontaktuje s investičními nabídkami, zvláště pokud je to nečekané, měli byste se poradit s někým dalším (rodina, přátelé nebo odborníci). Podvodníci se obvykle snaží oběť izolovat a zabránit jejímu kontaktu s ostatními, aby zamezili konfrontaci a ověření informací.

Nepodlehněte nátlaku: Pokud vám někdo tvrdí, že máte něco udělat "rychle" nebo "neodkladně", je to červený vykřičník. V žádném případě neinstalujte neznámé aplikace, které vám někdo doporučí.

Ověření každé nabídky: Zkontrolujte, zda daná společnost nebo osoba skutečně existuje. Můžete se podívat na jejich webové stránky, zjistit jejich telefonní číslo a ověřit recenze a reference na internetu. Podvodníci se často vydávají za renomované firmy, ale jejich internetová přítomnost bývá falešná.

Ochrana osobních údajů: Nikdy nesdílejte údaje o svém bankovním účtu, platební kartě nebo související informace s nikým, koho neznáte nebo komu nedůvěřujete. Sdílení obrazovky je další krok, kterým podvodník získává přístup k citlivým datům.

Nahlášení incidentu: Pokud máte podezření, že jste se stali obětí podvodu, okamžitě kontaktujte svou banku a policii. Čím dříve to uděláte, tím větší je šance na zastavení podvodníka nebo zablokování finančních transakcí.

Případ je opět připomínkou, jak je důležité být obezřetný při jakýchkoliv nečekaných telefonních hovorech nebo nabídkách, které slibují rychlý zisk.

por. Mgr. Jaromíra Nováková, st.pis@pcr.cz
7. února 2025

vytisknout  e-mailem