Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mýtné brány

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žadatelka požadovala poskytnutí následujících informací:

1) Má Policie ČR přístup k fotografiím z mýtných bran v rámci projektu Automatická kontrola vozidel nebo mimo něj?;

2) Mají policisté ve služebních vozidlech přímý přístup k fotografiím z mýtných bran v rámci projektu Automatická kontrola vozidel nebo mimo něj v reálném čase?

3) Využívají policisté fotografie z mýtných bran k řešení přestupků v dopravě a pokud ano, tak zpětně nebo v reálném čase?

4) Zastavují policisté konkrétní vozidla na základě fotografií z mýtných bran a podezření, že je na fotografii zachyceno přestupkové jednání?

5) Existuje k postupu pod bodem 4 pokyn Policejního prezidenta nebo jiný písemný pokyn?

6) Pokud ano, žádám o jeho zaslání v elektronické podobě;

7) Zobrazují se v technických zařízeních PČR ve služebních vozidlech na základě automatizovaného čtení registračních značek automaticky informace o tom, že majitel nebo provozovatel vozidla není držitelem platného řidičského oprávnění, nebo že vozidlo nemá platnou technickou prohlídku?

8) Jak dlouho jsou uchovávány fotografie vozidel pořízené automatickou kontrolou vozidel a mýtnými branami?

9) Kdo má k těmto fotografiím a souvisejícím údajům přístup a jak jsou zabazpečeny?

Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost o informace posoudila a po vyloučení těch informací, u nichž to stanovuje zákon č. 106/1999 Sb., poskytla žadatelce následující informace:

Ad 1)

Ve vztahu k části otázky č. 1), která se nevztahuje k projektu Automatická kontrola vozidel, tedy k otázce, zda má Policie České republiky přístup k fotografiím z mýtných bran mimo projekt Centrální automatická kontrola vozidel (dále jen: „CAKV“), povinný subjekt sdělil, že funkcí mýtných bran není pořizování záznamů nýbrž odečet úhrady mýtné povinnosti vozidel nad 3,5t. Součástí Mýtného systému jsou však tzv. Kontrolní stanice, kterými jsou osazeny pouze vybrané mýtné úseky a jejich funkcí je kontrolovat úhradu mýtné povinnosti těchto vozidel. Na těchto vybraných stanicích funguje systém Mobilní kontroly elektronických dálničních známek (The Automatic Recognition and Observation Systém, dále jen „Argos“), který slouží pro zajištění mobilní kontroly elektronických dálničních známek Policií České republiky a Celní správou. Při mobilní kontrole hlídka policie využívá systém Argos zajišťující pořízení přehledového snímku a rozpoznání státní poznávací značky vozidla, typu, kategorie vozidla, data a času zachycení vozidla užívajícího zpoplatněnou pozemní komunikaci. Přehledový snímek s výše uvedenými daty, který policista v zařízení Argos označí, se uchová po dobu 48 hodin v lokálním úložišti zařízení Argos s možností jeho případného vyvolání pro využití při dokazování protiprávního jednání. Záznamy systému Argos nejsou dále nikam ukládány, odesílány (mimo správní řízení o přestupku) ani jiným způsobem zpracovávány.

Ad 2)

Ve vztahu k části otázky č. 2), zda mají policisté ve služebních vozidlech přímý přístup k fotografiím z mýtných bran mimo projekt CAKV v reálném čase povinný subjekt konstatuje, že ano.

Ad 3)

V rámci systému Argos ano a v reálném čase. Systém umí vyhodnotit přestupky v rámci kontroly úhrady časového zpoplatnění a kontroly platnosti pravidelné technické prohlídky na STK.

Ad 4)

Ano, u výše uvedených přestupků, přičemž vyhodnocení probíhá v reálném čase.

Ad 5)

Ano, jedná se o pokyn policejního prezidenta  č. 300/2020, kterým se upravuje postup na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu konkrétně článek 21.

Ad 6)

Pokyn policejního prezidenta  č. 300/2020 povinný subjekt žadatelce poskytl.

Ad 7)

Informaci o platnosti řidičského oprávnění majitele či provozovatele vozidla systém nezobrazuje, informaci o platné technické prohlídce, jak bylo popsáno výše, ano.

Ad 8)

Záznamy v CAKV se uchovávají po dobu 1 roku od jejich vložení do systému CAKV, s výjimkou velké přehledové fotografie, která je v CAKV uchovávána po dobu 6 měsíců od jejího vložení. Tato uschovací doba je stanovena jako nejvýše možná a může být s ohledem na technickou kapacitu zkrácena. Uschovací doba je stanovena ve smyslu § 25 odst. 1 písm. c) zákona č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů. Ve vztahu k otázce týkající se „mýtných bran“ povinný subjekt konstatuje, že u systému Argos, jak bylo popsáno v odpovědi k bodu č. 1), se jedná o 48 hodin.

Ad 9)

Systém CAKV po splnění nastavených kritérií využívají příslušníci nebo zaměstnanci policie napříč organizační strukturou policie. U systému Argos má přístup k označenému přehledovému snímku pouze příjemce, který ho pořídil. Po uplynutí lhůty se snímek automatizovaně vymaže (vizte článek 21 pokynu policejního prezidenta č. 300/2020).

Ve vztahu k vyloučeným informacím, tedy k částem otázek č. 1) a 2) týkajícím se systému CAKV a k části otázky č. 9 týkající se zabezpečení fotografií a souvisejících údajů v systému CAKV povinný subjekt zároveň vydal rozhodnutí o odmítnutí části žádosti o informace.

pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 4. 11. 2024

vytisknout  e-mailem