Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje
Mladík ze Slovenska okrádal seniory po celé jižní Moravě
KRAJ: Způsobil škodu za téměř milion korun.
Kriminalisté z 2. oddělení Odboru obecné kriminality mají za sebou další úspěšně objasněný případ. Minulý týden zadrželi devětadvacetiletého muže, kterého následně obvinili hned z několika trestných činů, kterých se dopouštěl na seniorech po celé jižní Moravě. Nejméně od listopadu loňského roku si mladík ze Slovenska za své oběti vybíral starší lidi, do jejichž domu se vloudil pod záminkou, že jde zkontrolovat elektroměr, případně vrátit přeplatek za elektřinu. Poté, co obyvatele domu vyzval, aby zkontrolovali elektrickou zásuvku (v komoře, obývacím pokoji, verandě, atd.), zmocnil se finanční hotovosti, kterou nechali poškození bez dozoru. Podle situace svou legendu mírně obměňoval – seniory například vyzval, aby ve vedlejší místnosti vyzkoušeli rozsvícení a zhasínání světla, nebo aby si údajný přeplatek za elektřinu šli vyzvednout ke kolegovi, který sedí v autě před domem. Mezi poškozenými byli muži i ženy, nejstarší okradená paní měla devadesát devět let. Mladý Slovák nebyl v oboru žádným nováčkem, za trestnou činnost páchanou na seniorech už byl v minulosti odsouzen.
Kriminalisté mladému muži prokázali nejméně sedmadvacet případů trestné činnosti spáchané na seniorech, a obvinili jej z přečinů porušování domovní svobody, podvod a zločinu krádež, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na 8 let. Státní zástupce na podnět vyšetřovatele podal návrh ke vzetí obviněného muže do vazby, soudce návrh akceptoval a mladík je stíhaný vazebně.
V rámci Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje se kriminalisté setkávají s nejrůznějšími legendami vylákání peněz. Podvodníci často zastaví zejména staršího člověka s dotazem, kde najdou nemocnici, kam byl převezený jejich známý k operaci poté, co měl kamion, ve kterém jeli, nehodu. K operaci známého, který je stejně jako oni cizím státním příslušníkem, potřebují české peníze v hotovosti, mají jen dolary. Ty nabízí do zástavy, když jim oslovený člověk půjčí české koruny, které slíbí vrátit druhý den. Po převzetí částky jsou však nekontaktní a peníze nevrátí, poškozený nemá ani dolary – místo nich najde jen nastříhané papíry.
Častá je také legenda, kdy pachatelé telefonicky kontaktují starší lidi s tím, že jejich vnuk či syn potřebují rychle peníze na opravu nebo koupi vozidla a že peníze přijde převzít jejich kamarád. Pachatel poté zazvoní u dveří a s vylákanou částkou zmizí. Často také na seniory zvoní údajní pracovníci pojišťovny, kteří nesou přeplatek, ale mají jen bankovku vysoké hodnoty, na kterou potřebují vrátit rozdíl mezi přeplatkem. V nestřežený okamžik pak poškozenému odcizí často celoživotní úspory. Policie proto nejen seniorům doporučuje, aby byli obezřetní, nikoho cizího nepouštěli do bytu a cizí osobu v žádném případě nenechávali v bytě samotnou. Vhodné je nainstalování panoramatického kukátka a bezpečnostního řetízku na dveře. Nedoporučujeme rozměňování peněz, ať jde o jakoukoliv záminku – ukážete skrýš. Není vhodné mít na doma na jednom místě větší hotovost a cennosti. V případě pochybností se nebojte obrátit na policii.
mjr. Petra Vedrová