Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Kyberkriminalita na Opavsku
Policisté i kriminalisté územního odboru Opava se v posledních měsících potýkají se stále intenzivní kybernetickou kriminalitou, která je závažná nejen do četnosti, ale také do výše způsobené škody. Jen v pouhých třech vybraných případech vznikla poškozeným škoda ve výši 3,8 milionů korun. Pachatelé zde používají různé metody, kterými se snaží své oběti manipulovat nebo vyvést z rovnováhy a následně je tak podvodem připravit o jejich i mnohdy celoživotní úspory.
Vyšetřovatelé z opavského oddělení hospodářské kriminality, kam putují ty závažnější případy, se nyní zabývají například podvedeným mužem středního věku z Opavska. Toho zlákal inzerát s možností přivýdělku, který spočíval v hodnocení různých produktů na zahraničním serveru. Po zadání osobních údajů, včetně telefonního čísla, jej měla zkontaktovat neznámá osoba skrze aplikaci WhatsApp. Ta jej také měla instruovat ohledně registrování na marketingově zaměřené webové stránce. Zde měl muž hodnotit produkty, spravovat komentáře a plnit úkoly, za jejichž splnění se měl posouvat po jakémsi pomyslném žebříčku k dalším novým zadáním. Čím vyšší stupeň, tím měla být odměna za práci větší. Pro odemčení dalších úrovní mělo být ovšem třeba zasílat již vlastní peníze. Po přesvědčivém nátlaku neznámé osoby měl poškozený na cizí účet zaslat skrze svou kryptopeněženku přes 1,3 milionů korun.
Druhý skutek, který opavští kriminalisté prověřují, je opět případ jiného důvěřivého muže z Opavska. Tento měl vsadit své úspory ve výši přesahující 900 tisíc korun na investování skrze burzu. Kliknutí na lákavou reklamu, telefonický kontakt ze strany „finančního poradce“ a následné zaslání peněz na zahraniční účet je již podobný jako v prvním případu. Peníze ani investice již ovšem neměl nikdy spatřit.
Třetí internetový podvod a třetí poškozený muž z Opavska. I jeho případ je v prověřování opavských kriminalistů. Poškozeného měl telefonicky kontaktovat neznámý člověk pod legendou zaslání výdělku z investování v podílových fondech. Nalákán výhodnou nabídkou si měl podvedený muž nainstalovat do svého počítače i mobilního telefonu software k dálkovému přístupu do těchto zařízení. Po přihlášení do internetového bankovnictví a zaslání první částky na zahraniční účet již měl převzít pachatel kompletně kontrolu nad mužovým účtem. V domnění, že se jedná o slibované příchozí platby, tomu poškozený muž nechával volný průběh. Až po zablokování účtu ze strany banky, mu došlo, že se stal obětí podvodného jednání. Pachatel jej v tomto případě připravil o téměř 1,5 milionu korun.
Opakovaně apelujeme na všechny uživatele sociálních sítí a internetu celkově, aby byli obezřetní s kým, a za jakým účelem komunikují. Zpozorněte, pokud budete kontaktováni neznámými volajícími, kteří budou nabízet lákavé zvýhodnění či investice do kryptoměn, nebo dokonce tvrdit, že jste již tyto finance někdy v minulosti získali. Největším výstražným majákem by měla být žádost neznámých osob o instalování jakéhokoliv softwaru do vašeho počítače či chytrého telefonu.
por. Jan Segsulka, DiS.
25. února 2025