Kanabinoidy
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel požádal o poskytnutí odpovědí na následující otázky:
"1. Akreditace a validace metod: Jsou metody používané KÚ a OKTE, konkrétně SOP CHE-001 a SOP CHE-003, plně akreditované a validované pro analýzu kanabinoidů? Pokud ano, prosím o informace o rozsahu této akreditace a podmínkách jejího udělení.
2. Možnost záměny látek: Jakým způsobem jsou při analýze zajištěna opatření pro rozlišení mezi chemicky podobnými látkami, jako jsou HHC a HHCP, které mohou mít podobné chromatografické a spektrální vlastnosti? Jakými standardními postupy je zajištěna minimalizace rizika chybné identifikace těchto podobných látek?
3. Přesnost a kalibrace přístrojů: Byly přístroje, jako chromatograf AGILENT 7890B s hmotnostním detektorem 5977B HES a infračervený spektrometr NICOLET Is50, správně kalibrovány pro detekci a kvantifikaci kanabinoidů? V rámci této otázky žádáme o informace, jak často jsou přístroje kalibrovány a jak je ověřována jejich přesnost při měření stopových množství sledovaných látek.
4. Dostupnost a použití referenčních standardů: Disponuje KÚ a OKTE pro své analýzy referenčními standardy kanabinoidů, zejména HHC a HHCP? Pokud ano, žádám o upřesnění, jakým způsobem je ověřována jejich kvalita a jaká specifická opatření jsou přijímána, aby tyto standardy splňovaly požadovaná kritéria přesnosti a spolehlivosti. A dále žádám o seznam všech standardů k psychoaktivním látkám, kterými disponují KÚ a OKTE v roce 2024 a pokud se jedná o přidané standardy pro rok 2024 od jakého data je KÚ a OKTE používají.
5. Zamezení křížové kontaminace: Jak je zajištěno, že při opakovaném použití stejných přístrojů pro různé vzorky nedochází ke křížové kontaminaci? Existují postupy pro čištění a kalibraci přístrojů mezi jednotlivými analýzami, a pokud ano, jak jsou tyto postupy kontrolovány?
6. Přesnost měření: Je možné, aby došlo k záměně jednotlivých látek, například HHC a HHCP nebo delta-8-THC, při použití výše uvedených metod zkoumání? Respektive je možné, že v období, kdy látka HHCP nebyla na seznamu návykových látek NV č. 463/2013 Sb. nebyla používána jako referenční standard pro zkoumání psychoaktivních a návykových látek při zkoumání výše uvedenými metodami zkoumání?".
Kriminalistický ústav poskytl následující odpovědi na otázky č. 1., 2., 3., 4. (mimo část: "A dále žádám o seznam všech standardů k psychoaktivním látkám, kterými disponují KÚ a OKTE v roce 2024 a pokud se jedná o přidané standardy pro rok 2024 od jakého data je KÚ a OKTE používají."), 5. a 6.:
1. Vámi uvedené metody SOP CHE-001 (zkoumání a identifikace neznámé látky) a SOP CHE-003 (kvantitativní stanovení delta-9-tetrahydrokannabinolu pomocí plynové chromatografie) jsou zkušební postupy/metody v rozsahu akreditace zapsané v příloze osvědčení o akreditaci č. 219/2024 ze dne 13. 5. 2024 pro akreditovaný subjekt podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018 - Policie České republiky, Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje, odbor kriminalistické techniky a expertiz. Kriminalistický ústav Policie České republiky (dále jen "KU") nemá v příloze osvědčení o akreditaci č. 122/2023 ze dne 14. 3. 2023 zapsány zkušební postupy metody označené SOP CHE-001 a SOP CHE-003. Ani ostatní odbory kriminalistické techniky a expertiz v dalších krajských ředitelstvích Policie České republiky nemají metody SOP CHE-001 a SOP CHE-003 v přílohách osvědčení o akreditaci zapsány. Informace k procesu akreditace, seznam akreditovaných subjektů a přehled zkušebních postupů/metod, které má subjekt v rozsahu akreditace, jsou veřejnosti volně dostupné na webových stránkách Českého institutu pro akreditaci, o.p.s. www.cai.cz v části Databáze akreditovaných subjektů.
2. U analyzovaných vzorků je nejprve provedena kvalitativní analýza, tedy zjištění, jaké látky analyzovaný vzorek obsahuje. Ta je provedena za použití metody GC-MS (hmotnostní spektrometrie), která v sobě kombinuje jednak plynově chromatografickou separaci jednotlivých komponent s následným použitím tandemovaného hmotnostního spektrometru. Otázka možné záměny HHC s látkou HHCP je naprosto zcestná. Plynově chromatografická metoda pracuje s uzamčením retenčního času (Retention Time Locking - RTL), kdy metoda je tzv. "uzamčena" na interní standard (ISTD), přidávaný v průběhu přípravy vzorku. Retenční index (Ri) je tak v průběhu analýzy neustále korigován na RTL ISTD. Rozdíl v Ri mezi HHC a HHCP je dostatečný, aby k této záměně nemohlo dojít již v průběhu chromatografické separace. Následující analýza na MS je ovšem jednoznačná, neboť mezi látkami HHC a HHCP je rozdíl 28 Da (Daltonů) v molekulárním iontu a spektra fragmentů jsou rovněž diametrálně odlišná právě na základě onoho inkrementu. Možnost záměny je tak vyloučena. Interpretaci výsledků provádí vždy kvalifikovaný expert.
3. Uvedená instrumentace je servisována každoročně v rámci preventivní údržby (PM) přístroje servisním technikem dodavatele (u GC-MS firmou Altium, u infračervené spektrometrie s Fourierovou transformací (FTIR) firmou Nicolet). V rámci PM je kontrolována funkčnost celého zařízení, čištění a seřízení, eventuálně výměna dílů. Pokud se týká kalibrace, tato je prováděna po určitém počtu analýz. Instrumentace je opatřena softwarovými nástroji, které jednak v rámci systému kvality (quality assurance - QA) sledují čas a počet provedených analýz a jednak provedou následnou kalibraci implementovanými kalibranty. Provedená kalibrace je následně softwarově "zapsána" do logfile přístroje a rovněž po vytištění založena do provozní dokumentace přístroje.
4. Certifikované referenční materiály (CRM) jsou nakupovány od renomovaných výrobců těchto materiálů (Lipomed, Cayman Chem., Chiron). Tyto CRM jsou vždy dodány s příslušným certifikátem, který obsahuje všechny potřebné informace (substanci, její čistotu, koncentraci, formu, expiraci atd.) a dále naměřená standardní spektra k porovnání. Policie rozhodla, že seznam standardů k psychoaktivním látkám, kterými KU a OKTE disponují, Vám nebude poskytnut (viz č. j. KU-9754-2/ČJ-2024-2305KM).
5. K zamezení cross-kontaminace jsou k přípravě vzorků užívány jednorázové nástroje (zkumavky, špičky, vialky) a dále všechna používaná rozpouštědla jsou kontrolována na přítomnost cílových analytů před jejich uvolněním k laboratornímu užití. Následně u instrumentace je před analýzami vždy zařazen blank vzorek tak, aby bylo zabráněno přenosu analytů mezi jednotlivými vzorky. Pokud by došlo k nálezu kontaminace, přístroj je opakovaně proplachován blankem a pokud je tento postup neúčinný, provádí se výměna lineru v injektoru za nový, dodávaný výrobcem. Přesný postup výměny je podrobně popsán v manuálu výrobce instrumentace.
6. K této záměně dojít nemůže (viz odpověď č. 2). Spektra uváděných HHC, HHCP a d-8-THC jsou natolik odlišná, že záměna je vyloučena. Navíc instrumentace obsahuje dostatečné množství knihoven se standardními spektry MS, které pomáhají s interpretací a identifikací i zcela neznámých látek. Knihovny jsou pravidelně aktualizovány (NIST, DEA-USA, ENFSI, Cayman apod.), takže ani v době, kdy ještě nejsou k dispozici standardy látek fyzicky, je možné provést identifikaci nové látky. MS spektra jsou shodná pouze pro R- a S- isomery a E- a Z- isomery, nicméně tyto isomery se vždy liší svým Ri.
K části otázky č. 4: "A dále žádám o seznam všech standardů k psychoaktivním látkám, kterými disponují KÚ a OKTE v roce 2024 a pokud se jedná o přidané standardy pro rok 2024 od jakého data je KÚ a OKTE používají." Kriminalistický ústav vydal rozhodnutí o částečném odmítnutí žádosti dle § 15 zákona č. 106/1999 Sb. a na základě § 11 odst. 6 zákona č. 106/1999 Sb.
kpt. Mgr. Václav Kutík, 17. 12. 2024