Kamery policejních hlídek
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel požadoval poskytnutí následujících informací:
„A) Policie ČR má policisty co hlídkují, tito policisté jsou typicky členové oddělení hlídkové služby. Jaký je standartní počet kamer na těle pro hlídkující 2 členou hlídku policie ČR? Je to to 0 – hlídky policie ČR standartně nedisponují kamerou na těle, 1 - jeden z policistů z hlídky má kameru nebo 2 - oba dva policisté mají standartně kameru na těle.
B) Kam ukládá policista hlídkové služby záběry z kamery na těle. Existuje nějaký informační systém s nějakým jménem do kteréh policista hlídkové služby ukládá tyto záběry? Jak se tento systém do kterého jsou záběry ukládány jmenuje? Například pokud policista během služby zadrží podezdřelého z pobodání nějakého poškozeného.“
Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost posoudila a sdělila žadateli následující:
Ad A)
Pokud je hlídka vybavena osobními kamerami, tak je oprávněna tyto užívat (viz ustanovení § 62 zák. č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky). Počet kamer na jednu hlídku není nikde přesně stanoven.
Ad B)
Úložiště pro pořízené záznamy z osobních kamer policistů jsou zřízena na jednotlivých krajských ředitelstvích Policie České republiky a tato úložiště nejsou nijak jmenovitě označena. Nejpozději při ukončení výkonu služby posoudí policista nebo jeho nadřízený důležitost a upotřebitelnost pořízeného záznamu, tedy zda je důvod k přenesení předmětného záznamu na záznamové úložiště. Pokud ano, zajistí jeho přenesení na toto úložiště. Záznam je následně označen rokem, měsícem, dnem pořízení a identifikačním kódem policisty, který záznam pořídil. Uložené záznamy jsou uchovávány po dobu 30 dnů. Po uplynutí této doby dojde k jejich vymazání.
pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 20. 9. 2024