Jak bylo letos bezpečně u vody?
S posledním zářijovým dnem skončil již devátý ročník preventivně – bezpečnostního opatření Bezpečně u vody. U vody, na vodě i ve vodě jsme se s vámi potkávali od června a troufáme si tvrdit, že je díky tomu u vody stále bezpečněji. Plavci si více uvědomují svoji zranitelnost, vůdci plavidel zákonné limity a u vody a na vodě panuje větší vzájemný respekt. Vnímáte to stejně? Pojďme se podívat, jak celá akce dopadla z pohledu čísel.
Dohled na bezpečí vodních ploch i větších toků každoročně vykonávají policisté obvodních oddělení Policie ČR, poříčních oddělení krajských ředitelství policie a speciálních pořádkových jednotek. Nepostradatelným partnerem je pro nás dlouhodobě Státní plavební správa ČR. Kontrolní činnost ruku v ruce doplňujeme preventivními aktivitami.
Kontroly a dohled
- celkem 279 kontrolních akcí
- nasazeno celkem 715 policistů
- zkontrolováno 420 přístavišť, 93 půjčoven lodí, 1 275 vůdců plavidel a 1 592 plavidel
Kontroly jsme cílili především na přestupky spojené s provozem plavidel, dodržováním plavebního značení a bezpečností osob. Během těchto kontrol bylo zjištěno celkem 526 přestupků, z toho se 272 případů týkalo porušení předpisů dle § 43 z. č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, spojených s provozem plavidel, dodržováním pravidel plavby, bezpečnostními předpisy a dalšími porušeními zákona o vnitrozemské plavbě na vodních cestách a plochách a jejich četnost je uvedena v tabulce v příloze. Nezanedbatelný je počet 218 zjištěných závad u zkontrolovaných plavidel.
Z hlediska bezpečnosti není zanedbatelné ani zjištění 5 případů vedení plavidla pod vlivem alkoholu. Toto závažné porušení předpisů představuje značné riziko pro bezpečnost nejen vůdce plavidla, ale i ostatních účastníků plavebního provozu.
Ještě než přejdeme k preventivním aktivitám, můžete se podívat na zjištěná protiprávní jednání pod drobnohledem:
- 173 zjištění: Neřídí se plavebním značením, zvukovými nebo světelnými signály, podle § 43 odst. 3 písm. c) z. č. 114/1995 Sb. Tento přestupek je závažný, protože plavební značení a signály slouží k bezpečnému a efektivnímu provozu na vodních cestách. Nerespektování těchto pravidel může vést k nehodám, ohrožení dalších plavidel či plavců.
- 26 zjištění: Provozuje činnosti uvedené v § 30a odst. 1 (sportovní plavba) mimo části vodní cesty, které byly k jejich provozování vymezeny, podle § 43 odst. 1 písm. l) z. č. 114/1995 Sb. Vztahuje se na plavidla, která porušují pravidla ohledně vymezených ploch pro konkrétní činnosti, kterými jsou plutí plavidel, při němž dochází k objíždění řady uměle vytvořených překážek, ke skokům nad vodní hladinou nebo k provádění jiných akrobatických činností nebo k rychlostní jízdě, nebo vodního lyžování a obdobných činností provozovaných ve vleku za plavidlem (dále jen „sportovní plavba“), což může vést k nebezpečným situacím nebo narušení provozu na vodní cestě.
- 23 zjištění: Nemá u sebe při plavbě na plavidle průkaz způsobilosti nebo jiné požadované doklady, jak stanovuje § 43 odst. 2 písm. n) z. č. 114/1995 Sb. Jde o nedostatečnou kontrolu nebo nedbalost ohledně zákonných povinností, což může způsobit, že plavidla řídí osoby bez odpovídající kvalifikace.
- 12 zjištění: Neučinění opatření k odstranění překážky na vodní cestě, podle § 43 odst. 3 písm. d) z. č. 114/1995 Sb. Překážky na vodních cestách představují riziko pro další plavidla. Nepřijetí odpovídajících opatření může vést k nehodám nebo narušení provozu.
- 11 zjištění: Nepředloží na výzvu lodní listiny, jak stanovuje § 43 odst. 5 písm. d) z. č. 114/1995 Sb. Lodní listiny jsou klíčové pro prokázání vlastnictví, registrace a způsobilosti plavidla. Nepředložení těchto dokumentů může naznačovat administrativní nedostatky nebo nesrovnalosti.
- 9 zjištění: Nezajistí, aby na plavidle byla vztyčena státní vlajka, což je povinnost podle § 43 odst. 5 písm. i) z. č. 114/1995 Sb. Vztyčení vlajky je nezbytné zejména u komerčních nebo mezinárodních plaveb pro účely identifikace a dodržování národních i mezinárodních pravidel.
- 5 zjištění: Poruší některý ze zákazů na vymezené vodní ploše, což spadá pod § 43 odst. 1 písm. m) z. č. 114/1995 Sb. Tento přestupek se týká porušování pravidel na specifických vodních plochách, které jsou často vymezeny pro určité aktivity, zejména sportovní plavbu.
Prevence - jak riziku u vody předcházet
Řadu let se s vámi u vody setkáváme osobně. Rady, jak udělat vše pro to, abyste se vždy od vody vraceli zdraví, k vám ale přenášíme také cestou sociálních sítí, webových stránek či médií. Velmi rádi jsme proto pro letošek navázali spolupráci s reprezentantem ČR ve sportovní plavbě na jetsurfu Matyášem Kulichem. Matyáš se stal ambasadorem ročníku 2024 a cestou informačních spotů cílil informace k bezpečnému provozování vodních sportů do sportovní komunity. Kromě toho jste se s ním mohli osobně setkat na některých preventivních a prezentačních akcích přímo u vody.
A kde jsme se mohli během sezóny vidět?
- 2. června 2024 - slavnostní zahájení Bezpečně u vody spojené s prezentací činnosti IZS v areálu Žlutých lázní.
- 13. července 2024 - veřejné ukázky činnosti a vybavení v areálu poříčního oddělení Labe spojené s předáním nových ochranných stání vybudovaných z projektu Ředitelství vodních cest ČR.
- 17. srpna 2024 - preventivní a prezentační akce v kempu Nová Živohošť na vodní nádrži Slapy.
Kolegové z Krajského ředitelství hlavního města Prahy přinášeli na terénních akcích informace v oblasti zásad první pomoci při tonutí. Potkat jste se s nimi mohli:
- 3. a 7. června 2024 v Modřanech,
- 1. a 10. července 2024 v Podolí,
- 3. a 31. července 2024 na Hostivařské přehradě,
- 10. července 2024 na Náplavce v Praze 2,
- 30. července a 28. srpna 2024 v Plaveckém bazénu na Praze 11,
- 3. a 7. srpna 2024 na Šeberovském rybníku,
- 7. srpna 2024 na přírodním koupališti Motol,
- 27. srpna 2024 na Kampě.
Živo bylo u vody také v Ústeckém kraji:
- 1. června 2024 - „Dětský den s poříční policií“ v Cyklokempu Brná, zahrnující informační stánek, ukázku člunové techniky a prezentaci práce poříčního oddělení.
- 12. června 2024 - „Do života bez karambolů“ na Litoměřickém výstavišti Zahrada Čech,
kde byly předvedeny ukázky člunové techniky. - 22. června 2024 „Den záchranářů“ na Střeleckém ostrově v Litoměřicích, se statickými
a dynamickými ukázkami člunové techniky. - V termínech 26. července až 28. července 2024, 2. srpna až 4. srpna 2024 a 8. srpna
až 11. srpna 2024 akce v rámci projektu „Olympijská vesnice jezero Most 2024“, zaměřené na pravidla bezpečného chování u vodních ploch.
Na březích vodních ploch a toků po celé republice jsme se s vámi setkávali ale i mimo větší akce. Policisté se za vámi vydávali do kempů, na pláže, na koupaliště aj. a radili, jak si chránit nejen život a zdraví, ale třeba i majetek, který s sebou k vodě nosíte nebo vozíte. Stále totiž platí, že auto není trezor a parkovat se vážně nedá všude.
A jak to bude dál?
Bylo nám s vámi u vody hezky a také počty zjištěných protiprávních jednání a celkové bezpečí nás nemohou nechat chladnými, a proto se na vás budeme těšit i v příštím roce. Začínáme, jak jinak, zase v červnu.
pplk. Veronika Hodačová
pplk. Dalibor Horský
Policejní prezidium ČR
V Praze 2. 12. 2024