Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Drogová problematika ve věznicích

SOKOLOVSKO – Kriminalisté odhalili několik desítek případů distribuce drog. 

Sokolovští kriminalisté specializující se na drogovou problematiku ve věznicích, a to konkrétně v Kynšperku nad Ohří a v Horním Slavkově se ve spolupráci s vězeňskou službou, konkrétně zejména s oddělením prevence a stížností, úspěšně zaměřují na distribuci omamných a psychotropních látek, směřujících k odsouzeným.
 
V letech 2023 až 2025 sokolovští kriminalisté ve zmíněné spolupráci realizovali několik desítek takových případů.
 
Jak je z těchto případů patrné, největší zájem ze strany odsouzených je o drogu pervitin, fentanyl, z léčiv pak SUBOXONE, obsahující zakázanou látku buprenorfin. Kriminalisté se potýkají s velice sofistikovanými způsoby, kterými se osoby za zdmi věznice snaží drogu získat či sami „propašovat“ do věznice.
 
Do věznice v Kynšperku nad Ohří tak v minulém roce putoval například poslepovaný blok, v jehož hřbetu byl ukryt igelitový sáček s pervitinem. Takovýto nález byl opakovaně odhalen i v zaslaném oblečení pro odsouzené nebo v tabáku. V několika zásilkách byly odhaleny také fentanylové náplasti, vlepené na různých stránkách časopisů.
 
Podobná situace je i ve věznici v Horním Slavkově, kam byl například odeslán balík, adresovaný konkrétnímu vězni. V balíku byl při jeho kontrole nalezen uzavřený igelitový sáček s bonbony, kde se ale nacházelo i několik tablet léku SUBOXONE, obsahující právě zakázanou látku buprenorfin. V jiné zásilce byla zase uschována droga pervitin, a to například ve fixech, pod poštovní známkou, nebo samolepícím obrázkem. Všechny tyto případy byly odhaleny díky důsledné kontrole vězeňské služby.
 
Kriminalistům se podařilo objasnit také případ, kdy omamné a psychotropní látky odsouzení získávali na pracovišti mimo věznici, kam byli pracovně zařazeni. Tyto látky následně distribuovali mezi další odsouzené.
 
Osoba, která do věznice drogu posílá nebo se na tomto jednání jakkoliv podílí, samozřejmě páchá trestnou činnost. Takovéto osoby v rámci zmíněných realizací pak byly hnány k odpovědnosti, respektive, dle trestního zákoníku, kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem.
 
Kriminalisté budou ve spolupráci s oběma věznicemi i nadále pokračovat v boji s touto závažnou drogovou problematikou, ke které dochází za zdmi obou věznic.

nprap. Jakub Kopřiva
31. 3. 2025

vytisknout  e-mailem