Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Dobrý den, nesu vám granát!

Policisté z jedné z pražských služeben se o víkendu pořádně zapotili. 

O celkem nevšední službu policistů z místního oddělení Nové město se v sobotu postaral pětašedesátiletý muž. Ten přišel krátce po deváté večer na služebnu a dozorčí službě na stůl položil granát. Oznamovatel dále uvedl, že předmět našel na půdě domu, a proto ho naložil do auta a převezl na služebnu, aby policisté raději prověřili, zda předmět není nebezpečný.  Policisté okamžitě evakuovali nejen policejní služebnu, ale také byty v přilehlé Vyšehradské ulici. Na místo přivolaný pyrotechnik následně potvrdil, že se skutečně jedná o granát, který však již neobsahuje trhavinu. Poté předmět zajistil a odvezl k dalšímu opatření.
 
Tento případ měl naštěstí dobrý konec, nicméně policisté před takovýmto postupem důrazně varují. Preventisté pražského krajského ředitelství proto nyní znovu připomínají správný postup, jak by se měl člověk zachovat v případě nálezu podezřelého předmětu, majícího charakter zbraně, střeliva či výbušniny:
  • pokud najdete takový předmět, v žádném případě s ním nemanipulujte a ihned opusťte bezprostřední místo nálezu
  • snažte se zamezit přístupu jiných osob k místu nálezu a zastavte veškeré práce v okolí nálezu (některé výbušniny se mohou iniciovat při otřesu či tlaku),
  • ihned kontaktujte Policii ČR, nejlépe na tísňovou linku 158 a vyčkejte do příjezdu hlídky
Pokud policisté na místě zjistí, že vámi oznámený nález není nebezpečný a jedná se o předmět, který pouze vypadal jako zbraň, střelivo či výbušnina, žádný trest vám nehrozí. Jen u zlomku případů však policisté na místě zjistili, že nebezpečně vypadající předmět je zcela neškodný. Jednalo se například o zkorodované válcovité trolejové protizávaží, jiný válcovitý předmět byl identifikován jako již nepoužívaný typ hasicího přístroje. V ostatních případech se však jednalo o skutečné a nebezpečné nálezy.
 
Ten, kdo si však podobný nález z různých důvodů vymyslí a oznámí, může být podezřelý ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. Ten, kdo si nalezenou zbraň, střelivo či výbušninu ponechá, může být podezřelý ze spáchání trestného činu nedovolené ozbrojování či zatajení věci.   
 
por. Bc. Iveta Martínková – 24.7.2015
Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem