Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Další případy kyberkriminality v Plzeňském kraji
PLZEŇSKÝ KRAJ - Od začátku minulého týdne evidujeme několik případů kybernetické kriminality, kdy podvodníci využívají ke svému protiprávnímu jednání zejména mobilní zařízení.
Sofistikovanost opravdu podvodníkům nechybí a stále se snaží různými způsoby dostat k vašim finančním prostředkům. Využívají k tomu různých nástrojů, přičemž je zapotřebí říct, že nejslabším článkem je často samotný uživatel. Útočníci dokáží lidi zmanipulovat k tomu, aby jim uvěřili. Nedejme jim šanci získat jejich odměnu a ověřujme si nevyžádané informace, podezřelé telefonáty a chraňme si své soukromí.
Případ, který řeší policisté obvodního oddělení v Domažlicích.
- Na sociální síti WhatsApp neznámý pachatel „hacknul“ účet uživatele této platformy a následně pod jeho identitou kontaktoval jejich přátele/rodinu s prosbou o zaslání peněz. Typickým scénářem podvodu je zpráva, která působí jako by ji psal důvěrně známý člověk – například rodinný příslušník, kolega nebo kamarád. V tomto případě pachatel od poškozeného získal nekalým způsobem 30 tisíc korun.
PREVENCE
- Důvěřujte, ale ověřujte si informace:Pokud vám někdo z blízkých napíše žádost o peníze, vždy si tuto žádost ověřte jiným způsobem – ideálně telefonickým hovorem nebo osobnímsetkáním.
- Chraňte své účty, používejte dvoufázové ověření
- Nesdílejte ověřovací SMS kódy.
- Buďte obezřetní při neobvyklých požadavcích.
- Nahlaste POLICII ČR podezřelé chování a kontaktujte i svého známého – kamaráda - rodinného příslušníka, že mohl být jeho účet napaden.
- Nikdy neposílejte peníze pouze na základě zprávy v aplikaci!
Případy, které řeší kriminalisté 1. oddělení/ OHK v Domažlicích a Klatovech.
- Falešný bankéř opět v akci - kontaktoval ženu s tvrzením, že její účet byl napaden. Přesvědčil ji, že jediný způsob, jak její peníze „zachránit“, je převést je na bezpečné účty sloužící k těmto účelům. Žena ve strachu své úspory poslala na založené dva podvodné účty a celkem tak přišla o více jak půl milionu korun.
- Falešný pracovník Interpolu – kontaktoval ženu s tvrzením, že rozkrývá podvody bankovních úředníků s tím, že požádal ženu o spolupráci, při které údajně pomůže odhalit pachatele trestné činnosti. Prostřednictvím internetového bankovnictví si důvěřivá žena vzala dojednanou finanční půjčku u své banky, dle instrukcí podvodníka poslala peníze na nově vytvořený účet, který pro tento účel sama založila a umožnila pachateli přístup. Vypůjčený finanční obnos ve výši necelých 700 tisíc korun posléze skončil na účtu v zahraničí.
PREVENCE
- Nikdy neposkytujte citlivé údaje – banka nikdy nepožaduje přihlašovací údaje, PIN kód nebo bezpečnostní kódy po telefonu či emailem.
- Nikdy neinstalujte do svého zařízení software pro vzdálený přístup.
- Ověřujte si informace přímo u banky či dalších institucí i na POLICII ČR.
- Nepřevádějte peníze na „bezpečné účty“ – banka vás nikdy nevyzve k převodu peněz na jiný účet kvůli „ochraně“ financí.
- Podvodníci se snaží oběť vystrašit a přimět ji k rychlé reakci – pozor na nátlak a manipulaci.
- Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
nprap. Veronika Hokrová, DiS.
2. července 2025