Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje
Taktické cvičení v Lednici
KRAJ: Složky IZS trénovaly zásah proti aktivnímu střelci.
Ozbrojený útočník, desítky zraněných a koordinovaná akce všech složek integrovaného záchranného systému. Přesně tak vypadal scénář krajského taktického cvičení „FAKULTA 2025“, které v úterý 29. dubna proběhlo na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici.
„Nečekáme, až se něco stane. Trénujeme dopředu, aby každý přesně věděl, co má dělat, když jde o vteřiny. Ukázalo se, že v krizích rozhodují sehranost, rychlost a jasně rozdělené role,“ vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. „Všechny krize, které nás potkaly, jasně ukázaly, že se na hasiče, zdravotníky, policisty a všechny členy IZS můžeme spolehnout. A že jsou připraveni ukázalo i dnešní cvičení,“ dodal.
Tématem bylo řešení útoku aktivního střelce během výuky. Cílem bylo ověřit, jak policie, hasiči a zdravotníci zvládnou spolupráci v krizové situaci, kde každá minuta rozhoduje o životech.
Policie: Rychlost, spolupráce a taktika
„Místo bylo zvoleno záměrně, abychom si otestovali specifika zásahu mimo velká města,“ vysvětlil krajský policejní ředitel Leoš Tržil. „Podobné zásahy trénujeme pravidelně, abychom optimalizovali naše postupy a osvojilo si je co nejvíce policistů.“
Prvosledové hlídky a další síly, které na místo po ohlášení na tísňovou linku 158 vyslalo operační středisko, dorazily jako první. Policisté prohledávali areál fakulty, pátrali po agresorovi a zároveň vyhledávali a ošetřovali zraněné. Následovala jejich evakuace do bezpečného prostoru, kde si je převzali záchranáři. Akce se účastnilo více než 100 policistů z různých složek – obvodních oddělení, cizinecké i dopravní policie, speciální pořádkové jednotky i krizových interventů. Ze vzduchu situaci monitoroval policejní vrtulník a na místě působili také kriminalisté a DVI tým Kriminalistického ústavu.
mjr. Pavel Šváb, 29 4. 2025
Záchranáři: Každá vteřina se počítá
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje na místo vyslala tři lékařské a šest záchranářských posádek, inspektora provozu a tři specializované týmy s velkokapacitní sanitkou. Operátoři na dispečinku intenzivně řídili výjezdové skupiny, zatímco členové týmu ZZS JmK zajišťovali na místě péči o zraněné. Za jihomoravské záchranáře se na taktickém cvičení podílela přibližně padesátka osob.
„Mimořádné události, kdy dojde k hromadnému postižení osob, nejsou časté, ale jejich závažnost je vysoká, proto musíme neustále trénovat a mít dostatek prostředků k tomu, abychom takovou situaci zvládli. Pokud jde o útok aktivního střelce, je to bohužel také reálné riziko, které se v dnešní době neustále zvyšuje. Cílem tohoto cvičení bylo prověřit, zda máme k dispozici dostatek adekvátních prostředků a sil,“ popsala ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.
Důraz byl kladen nejen na péči o pacienty, ale také na komunikaci mezi posádkami, dispečinkem a dalšími složkami IZS. Záchranáři při cvičení využili nové třídicí karty a testovali správnost a rychlost zásahů i následnou psychosociální podporu.
Hasiči: Podpora, logistika a zajištění zázemí
Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje vyslal na místo jednotky prvního stupně poplachu, evakuační autobus a jednotku SDH s vybavením pro zajištění zázemí záchranářům.
„Akce tohoto typu je v gesci Policie ČR. Hasiči jsou však vycvičeni, aby poskytli fyzickou i materiální pomoc zasahujícím složkám, ať už jde o Policii ČR nebo Zdravotnickou záchrannou službu. Pevně doufám, že podobné scénáře budeme společně pouze nacvičovat, ale nesetkáme se s nimi v praxi. Nicméně věřím, že jsme dnes ukázali, že jsme i na tyto extrémní případy připravení,“ uvedl náměstek ředitele HZS Jihomoravského kraje Michal Hlavička.
Hasiči na místě pomáhali s poskytováním první pomoci a transportem zraněných osob poté, co Policie ČR zajistila bezpečnost prostoru.
Když sehranost znamená životy
Taktické cvičení „FAKULTA 2025“ bylo otestováním připravenosti v praxi. Ukázalo, že i když si přejeme, aby podobné situace zůstaly jen na papíře, je nutné být připraven – mít sehrané týmy, rychlou komunikaci a jasno v tom, co kdo dělá. Zúčastnilo se více než 30 jednotek z 13 subjektů včetně Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby, Hasičského záchranného sboru, dobrovolných hasičů, nemocnice Břeclav a dalších partnerů.
Díky pravidelnému tréninku tak Jihomoravský kraj ukazuje, že bezpečnost a ochrana života a zdraví jeho obyvatel je skutečnou prioritou.