Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Pozor na podvodníky vydávající se za bankéře

Využívají momentu překvapení a poškození mají strach o své úspory. 

Policisté v Kraji Vysočina opět evidují případy podvodů, při nichž se pachatelé vydávají za zaměstnance banky. V minulém týdnu přijali čtyři oznámení o internetovém podvodu, který byl spáchán pod legendou „falešný bankéř“. Poškozené ženy přišly celkem o více než 1,3 milionu korun.

Všechny případy měly společný scénář. Pachatel kontaktoval ženy s tvrzením, že je zaměstnancem bankovní společnosti, u které mají svůj běžný účet, a tento byl napaden, nebo že si bere na jejich jméno někdo úvěr. Pod nátlakem těchto lživých informací poškozené ženy uvěřily smyšlené legendě, postupovaly dle pokynů a převedly své peníze na účet určený podvodníkem. Poté s nimi přestal pachatel komunikovat, stal se nekontaktní a ženy již neměly přístup ke svým penězům.

Jednu z podvedených žen kontaktoval podvodník vystupující jako pracovník banky s tvrzením, že na její jméno se někdo pokusil uzavřít úvěr. Doporučil jí, aby pro ochranu svých financí převedla peníze na jím uvedený „bezpečný“ účet banky. Žena podvodníkovi uvěřila a postupně ve třech platbách převedla své úspory. Poslední platba ve výši 90 tisíc korun byla bankou vyhodnocena jako riziková a společností zablokována. Žena tak přišla o 170 tisíc korun.

Další ženu falešný bankéř kontaktoval s tvrzením, že její účet byl napaden hackery. Přesvědčil ženu, že jediný způsob, jak její peníze „zachránit“, je převést je na bezpečný účet banky sloužící k těmto účelům. Žena ve strachu své úspory převedla a dokonce poslala podvodníkovi i finance své příbuzné. Celkem tak pachatel získal téměř sedm set tisíc korun.

Pokud se vám stane, že vám podvodník zavolá, myslete na to, že tento postup by váš bankovní ústav nikdy nezvolil, proto telefonické hrozby napadením účtu a nucení k nelogickým finančním transakcím jsou ze strany podvodníka jen snaha vás připravit o peníze.

Jak se podvodům bránit?

  1. Nikdy neposkytujte citlivé údaje – banka nikdy nepožaduje přihlašovací údaje, PIN kód nebo bezpečnostní kódy po telefonu či emailem.
  2. Nikdy neinstalujte do svého zařízení software pro vzdálený přístup
  3. Ověřujte si informace přímo u banky – pokud vás někdo kontaktuje s tvrzením, že byl váš účet napaden, zavolejte do banky na oficiální zákaznickou linku a ověřte si situaci.
  4. Nepřevádějte peníze na „bezpečné účty“ – banka vás nikdy nevyzve k převodu peněz na jiný účet kvůli „ochraně“ financí. Pokud vám někdo tvrdí, že musíte své peníze převést jinam, jde o podvod.
  5. Dávejte si pozor na nátlak a manipulaci – podvodníci se snaží oběť vystrašit a přimět ji k rychlé reakci. Pokud vás někdo nutí k okamžitému jednání, ukončete hovor a v klidu si situaci prověřte.

por. Ing. Michaela Lébrová, tisková mluvčí
17. března 2025

vytisknout  e-mailem