Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Nespokojenost s prodavačkou ho měla vést k výhrůžce podpálením obchodního centra
MŘ Ostrava - Muži za vyhrožování hrozí až pětileté vězení.
V druhé polovině prosince minulého roku ve večerních hodinách operační důstojník na linku 158 přijal SMS s oznámením ve znění: „Za spatne chovani prodavacek podpalim jiste obchodni centrum v Ostrave. je mi to lito...Berte to jako Vanocni bengal.“ Zhruba o hodinu později operační důstojník ze stejného telefonního čísla obdržel druhou zprávu ve znění: „Ja sdělal srandu.“
Vzhledem k tomu, že tato zpráva nebyla cílena na konkrétní obchodní centrum, museli se policisté Městského ředitelství policie Ostrava zaměřit na široké spektrum obchodních řetězců v rámci celé moravskoslezské metropole. Strážci zákona přijali zvýšené bezpečnostní opatření spočívající v kontrolách nákupních center. Do tohoto se zapojily více jak dvě desítky policistů. Naštěstí se výhružná zpráva nepotvrdila.
Případ si do své gesce převzali kriminalisté z Ostravy-Hrabůvky. Ti po neznámém pachateli pátrali, vyhodnocovali všechny zjištěné a získané informace, přičemž do několika dnů zjistili možného podezřeného. Ten nebyl pro muže zákona úplně neznámým. Už v minulosti se opakovaně obdobného jednání dopouštěl, za což byl odsouzen.
Komisařka 3. oddělení obecné kriminality v minulém týdnu ve zkráceném přípravném řízení sdělila 52letému muži podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy. V případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení. Jak sám u výslechu uvedl, měl mít před odesláním zprávy konflikt s prodavačkou v jednom z hypermarketů v Ostravě-Dubině, a protože byl naštvaný, měl zprávu poslat. Výslech ukončil slovy, že to nemyslel vážně a svého jednání lituje.
Nutno upozornit, že jakékoliv oznámení, které nese znaky vyhrožování či šíření poplašné zprávy, je policisty bráno zcela vážně a nelze ho nepodcenit. Byť se může vyhrožující osoba tímto způsobem domáhat například pozornosti, či volat o pomoc (ze zdravotních důvodů, špatné rodinné situace, finanční situace atd.), vždy si musí uvědomit následky svého jednání. Policisté k těmto opatřením přistupují okamžitě, kdy je zapojeno mnoho sil a prostředků. Mohou tak chybět tam, kde jsou opravdu více potřeba. Každá taková výhrůžka má charakter protiprávního jednání, za což může být oznamovatel potrestán.
dne 14. ledna 2025
por. Bc. Eva Michalíková