Jízda pravým pruhem
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel požádal o následující informace (cituji):
1. Na základě jakého konkrétního ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, je posuzováno přestupkové jednání spočívající v jízdě pravým jízdním pruhem mimo obec, kdy dojde k předjíždění zprava (tzv. „podjíždění“), například – nejčastěji na dálnici.
Uvedená žádost se nevztahuje na situace, kdy je jízda pravým pruhem výslovně povolena zákonem – např. v rámci souběžné jízdy, v připojovacím či odbočovacím pruhu apod.
2. Jakým způsobem je posuzováno a případně postihováno výše uvedené jednání (podjíždění), pokud se odehraje v úseku, kde je umístěna dopravní značka B 21a – „Zákaz předjíždění“.
„Značka dle příslušné právní úpravy zakazuje řidiči předjíždět motorové vozidlo vlevo, s výjimkou motocyklů bez postranního vozíku“ citace z vyhlášky č. 294/2015 Sb.,
Tedy nebude porušen zákaz „předjíždět motorové vozidlo vlevo“.
Policejní prezidium České republiky na základě vyjádření ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR, které čerpalo ze stanoviska Ministerstva dopravy ČR k této problematice, sdělilo žadateli následující informace:
K bodu 1) Problematiku jízdy v jízdních pruzích mimo obec upravuje § 12 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), kde se uvádí:
„Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování“.
Způsob jízdy v jízdních pruzích mimo obec je dostatečně vymezen tak, aby každému řidiči bylo zřejmé, kde se má s vozidlem pohybovat.
Pravidla pro předjíždění jsou upravena v § 17 uvedeného zákona, kde je v odst. 1 stanoveno:
„Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu“.
Výše uvedená pravidla stanoví způsob jízdy v jízdních pruzích mimo obec a případy, kdy zákon hovoří o předjíždění a dále případy, kdy je dovoleno předjíždět zprava.
Souběžnou jízdou se ve smyslu § 12 odst. 3 zákona o silničním provozu rozumí stav, kdy je na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním. Toto je případ, kdy zákon dovoluje motorovým vozidlům jet souběžně. V takovém případě se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Tudíž se nejedná o předjíždění, nýbrž o jízdu v jízdních pruzích, která je specifikovaná speciálním režimem (např. pro aplikaci střídavého řazení do jednoho jízdního pruhu tzv. „zipu“).
Z výše uvedených dikcí platné právní úpravy je zcela zřejmý způsob jízdy v jízdních pruzích na pozemních komunikacích mimo obec, tedy i na pozemních komunikacích o dvou a více jízdních pruzích v jednom směru jízdy, včetně dálnic a silnic pro motorová vozidla, z čehož vyplývá, že předjíždění zprava, vyjma zákonem stanovených výjimek není dovolené a jakýkoliv jiný způsob jízdy a předjíždění je v rozporu s platnou právní úpravou a tudíž přestupkem.
K bodu 2) S ohledem na odpověď na první otázku je zřejmé, že předjíždět zprava ("podjíždět") obecně není možné, s výjimkou případů uvedených v § 17 odst. 1 zákona o silničním provozu. Proto se zákaz daný dopravní značkou B21a - zákaz předjíždění vztahuje pouze pro předjíždění vlevo".
pplk. JUDr. Lucie Žárská, 18. 7. 2025